SUR AJANS- Diyarbakır’ın Bağlar Belediyesi’ne bağlı Kardelen Kadın Evi, 31 Mart seçimlerinin ardından hızla çalışmaya başladı. Kaynartepe Mahallesi’nde bulunan Kardelen Kadın Evi çalışanları, ilk iş olarak mahalledeki kadınlara tek tek ulaştı. Ev ev dolaşıp ihtiyaçları ve talepleri tespit eden Kadın Evi çalışanları, talepler doğrultusunda çocuklar için oyun alanı ihtiyacını karşıladı.

Kardelen Kadın Evi, çocuklar için sabah ve öğleden sonra olmak üzere eğitmenler eşliğinde oyun odalarında etkinlikler düzenleniyor. Okul öncesi döneme yönelik oyun odasında çocuklar kaliteli zaman geçirme imkânına kavuşuyor.

Eğitim Sen: Öğretmenler emeklerinin karşılığını alıyor Eğitim Sen: Öğretmenler emeklerinin karşılığını alıyor

Meslek edindirme kursları

Kadınların talepleri doğrultusunda meslek edindirme noktasında kuaförlük kursu açıldı. Uzman tarafından verilen kursa katılan kadınlar, burada mesleğin inceliklerini öğreniyor. Kardelen Kadın Evi’nde açılan kurslardan biri de okuma-yazma kursu. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grup halinde toplamda 30 kadın eğitimden yararlanırken, kursların 3’er aylık sürelerle devam etmesi planlanıyor. Yine kadınların talebiyle, hazırlıkların bitmesinin ardından Aşçılık Kursu başlayacak. Kurslara katılan kadınlar, atölye saatlerinde çocuklarını oyun odasına bırakıp rahat bir şekilde eğitim alabilecek.

Hafta iki gün mahalle çalışması

Kurslara dair bilgi veren Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Birgül Harman, haftada iki gün mahallede alan çalışması yapılarak, ziyaretler gerçekleştirildiğini belirtti. İhtiyaç doğrultusunda psikolog ve pedagog desteği de verildiğini paylaşan Harman, ilk amaçlarının kadınların hayatına dokunmak olduğunu ifade etti.

Editör: Haber Merkezi