Diyarbakır Barosu ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından oluşturulan Seçim Koordinasyon Merkezi’nde gün boyu yaşanabilecek tüm olumsuzluklara karşı savunma görevini sürdürüyor. Yaklaşık 300 avukatla çalışmalarını sürdüren koordinasyon merkezi telefon ile kendilerine ulaştırılan ihbarları mercek altına alıyor.

Tüm adayların adil bir seçim sürecini yaşayabilmeleri için kendilerine gelen ihbarları değerlendirmeye aldıklarını aktaran Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir, yaşanan süreci değerlendirdi. 

Şuana kadar Seçim Koordinasyon Merkezi’ne gelen ihbarlara dair yaşanan süreci aktaran Özdemir, şunları söyledi:

“Sabah saatlerinde açık oy kullanımına dair ihbarlar merkezimize ulaştı. Avukat arkadaşlarımızı yönlendirdik. Gerekli itirazları yaptık ve açık oy kullandığı tespit edilen bir sandık görevlisinin görevi düşürüldü.

Diğer yandan bize 14 Mayıs’ta gelen görevli kolluk görevlilerinin 142 Nolu Görevlendirme Belgesi’ni sandık kuruluna teslim etmeyerek oy kullanıldığı yönünde ihbarlar bu gün de geldi. Önceki turda olduğu gibi yine bu duruma gerekli itirazlarımızı yaptık. Bu durumun da önüne önemli ölçüde geçilmiş bulunuyor.

Sabah saatlerinde müşahitlerin okullara alınmamasına yönelik ihbarlar da vardı. Onlara yönelik de hukuki açıdan gerekli adımları attık ve yerinde bilgilendirmelerde bulunduk. Daha sonra müşahitleri görev aldıkları sandıklarının başına geçebildi.

Toplu oy kullanımına dair ihbarlarda da gelmeye başladı. Özellikle kırsal kesimlerden geldi bu ihbarlar. Diğer ihbarlarda olduğu gibi bunun için de gerekli girişimlerimizi yaptı.

Biz Diyarbakır Barosu ile Özgürlük için Hukukçular Derneği olarak seçim sürecinin adil bir şekilde geçmesi için yasal çerçevede seçmenlerin seçme hakkının güvencesini sağlamaya ve seçime giren adayların adil bir süreç geçirmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Biz tüm ihbarları değerlendiriyoruz. Gelen ihbarların konusuna göre atılacak adımları belirliyoruz ve bunları hukuki boyutta göre ilgili kurumlara iletip kayıt altına alıyoruz”

Editör: Ali Abbas Yılmaz