Diyarbakır Barosu, bugün gözaltına alınan meslektaşları Av. Ahmet Mullamuhammed için açıklama yaptı. Açıklamada, Av. Mollamuhammed’in salıverilmesi çağrısı yapıldı.

‘Meslektaşımızın derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz’

DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugün sabah erken saatlerde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu bir soruşturma kapsamında Baromuz üyesi Av. Ahmet MULLAMUHAMMED, evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştır. Her gün adliyede duruşma ve iş takibi yapan meslektaşımızın haber verilmesi veya çağrılması halinde ifade verebilecek durumda olmasına rağmen hukuka ve insan haklarına aykırı bir biçimde sabah erken saatlerde ev baskını ile gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz.

Gözaltına alınan meslektaşımızın konutunda, 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'nun 58. maddesi gereği aramalarda hazır bulunması gereken Baro temsilcisi ve Cumhuriyet savcısı olmadan hukuka aykırı şekilde arama işlemleri icra edilmiş ve dosya hakkında da gizlilik kararı verilmiştir.

Hukuka aykırı, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilerek meslektaşımızın derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.”