THY ile Pegasus İran uçuşlarını iptal etti THY ile Pegasus İran uçuşlarını iptal etti

Diyarbakır Barosu, YSK’nın DEM Partinin seçimleri kazanan Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a mazbata verme kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Memnu haklarının geri alınması gerekçesiyle mazbatası AKP’li adaya verilen ve sonra halkın tepkisinin ardından toplanan YSK tarafından mazbatası iade edilen DEM Partili Abdullah Zeydan’ın durumuna ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Barosu, ““Kazanan demokrasi ve Van halkının iradesi olmuştur” dedi.

Van Halki

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan, “Kazanan demokrasi ve Van halkının iradesi olmuştur” başlıklı açıklama şöyle:

“Van İl Seçim Kurulu’nun Abdullah Zeydan’ın “seçilme yeterliliğine sahip olmadığı” ve mazbatasının ikinci sıradaki adaya verilmesi şeklindeki kararına karşı Yüksek Seçim Kuruluna yapılan itiraz kabul edilmiş ve mazbatanın Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verilmiştir.

Demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan serbest seçim ile seçme ve seçilme hakkına saygı boyutuyla Yüksek Seçim Kurulunun vermiş olduğu karar ve özellikle ilk andan itibaren hukuksuz karara karşı gelişen toplumsal muhalefet ve dayanışma duygusu ülke demokrasisi için önemli kazanımlardır.”

Editör: Haber Merkezi