SUR AJANS- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçelerinde 20 Haziran'da çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangınının çıkış nedenini araştırmak ve hasar tespiti yapmak amacıyla Hasar Tespit Komisyonu oluşturdu. İtfaiye Şube Müdürü Selahattin Zenger, İtfaiye Eğitim Amiri İhsan Gezer, İtfaiye Amirleri Hasan Uğurlu ve Seyfettin Salcı, Sağlık Daire Başkanlığından Veteriner Hekim Hasan Korkmaz ile Park Bahçeler Daire Başkanlığı'ndan Ziraat Mühendisi İlhan Başol'dan oluşan komisyon yangın bölgesinde 3 gün boyuncu yaptığı incelemeleri raporlaştırdı.

Raporda, "20 Haziran 2024 Perşembe günü saat 22.09’da itfaiyeye ihbar geldi. Saat 22.10’da ilk araç Çınar İtfaiye Amirliği’nden hareket etti. İtfaiye aracı saat 22.25’te yangın alanına ulaşarak müdahaleye başladı. İtfaiye Daire Başkanlığı'nın Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar itfaiye grupları, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'ndan toplam 28 araç ve 108 personelle 280 ton su yangın alanına sevk edildi" denildi.

Elektrik kıvılcımları ekinlerin üzerine düştü

Raporda, Hasar Tespit Komisyonu, Çınar ilçesindeki Tobînî mahallesinde yürüttüğü kapsamlı incelemeler neticesinde yangının elektrik direğinden çıkan kıvılcımların ekinlerin üzerine düşmesi ile başladığı kanısına vardığı vurgulanarak, İtfaiye Daire Başkanlığının hazırladığı olay yeri inceleme raporunu Cumhuriyet Başsavcılığı ile de paylaşacağı bilgisine yer verildi.

Diyarbakır’da hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi Diyarbakır’da hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi

Raporda, Tobinî, Herberê ve Baxcax mahallelerini etkileyen yangında 5 kişi yaşamını yitirirken 1’i itfaiye eri 21 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Raporda, Tobinî'de 302 keçi, 622 koyun öldüğü, bin 627 dekar ekili alan, 10 dekar fıstık fidanı, 2 traktör, 19 sulama tesisi, 4 elektrik trafosu, 2 mibzer, 35 güneş paneli, 1 çapa makinesi, 1 pülverizatör, 2 gübre tankı, 10 nar ağacı, 1 gübre dağıtıcı, 140 ton samanın zarar gördüğü belirtildi. Raporda, Bağacık mahallesine ait 2 sulama tesisi ve 15 dekar badem fidanı, Herberê mahallesinde 42 takım sulama sistemi yandığı tespitine yer verildi.

  

Kaynak: MA