SUR AJANS- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, Dersim Belediyesi’ni ziyaret etti.

Doğan Hatun’u, Dersim Belediye Eş Başkanları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, Peri Belediye Eş Başkan adayları Naciye Aslan ve Orhan Çelebi ile DEM Parti il, ilçe yöneticileri karşıladı.

Diyarbakır’daki yangında 924 hayvan telef oldu, 14 bin 900 dekar alan yandı Diyarbakır’daki yangında 924 hayvan telef oldu, 14 bin 900 dekar alan yandı

Dogan Hatun Diyarbakir Dersim Belediyesi Ziyaret

“Amed halkına selamlarımızı gönderiyoruz”

Dersim coğrafyasında yaşanan katliamları dile getiren Dersim Belediye Eş Başkanı Cevdet Konak, “1938 yılından bugüne bedel ödeyen Dersim coğrafyasına hoş geldiniz. Buradan Dersim halkı olarak Amed halkına selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz” dedi.

“Dayanışma ruhuyla birlikte mücadele edeceğiz”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Doğan Hatun da “Coğrafyamızın her bir tarafı katliamlarla dolu. Barış ve demokrasi mücadelesi vermeye devam ediyoruz. Bedel ödeyen her bir karış toprağımızı ziyaret edip, dayanışma ziyaretlerinde bulunup birlikte mücadele edeceğiz. Biz Amed’den dayanışma ruhuyla Dersim’e geldik ve dayanışma ruhuyla birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Talan edilen şehirlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız”

DEM Parti belediyelerinin dayanışma ruhuna dikkat çeken Dersim Belediye Eş Başkanı Birsen Orhan ise şunları ifade etti:

“Kentlerimizde talan politikası olsa da bizim güçlü paradigmamızla kentlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Dersim, Amed gibi özel savaş politikalarının hissedildiği yerlerden birisi. Sistem tarafından Dersim’de her türlü asimilasyon politikası uygulanmaya çalışılıyor. Bu süreçte böyle güçlü dayanışmanın olması bizler için oldukça kıymetli.”

Ziyaret, her iki belediyenin birbirlerine hediye sunmaları ile son buldu.

Kaynak: PİRHA