SUR AJANS- Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Nikah Salonu’nda yapılan toplantıda eşbaşkanlar kayyım dönemindeki borçlar, taşınmazların devri konularını değerlendirdi.

Diyarbakir Buyuksehir Belediyesi Toplantisi Sumerpark

DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Serra Bucak, kayyım döneminde belediyenin borçlarına dair bilgi verdi ve net borç tutarına dair ise çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Bucak'ın ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun, belediyeye ait taşınmazların satışı ve devrine dair basına bilgi verdi. 

Bakan Işıkhan: Uzaktan muayene SGK kapsamında Bakan Işıkhan: Uzaktan muayene SGK kapsamında

Bilgilendirme konuşmalarının ardından DBB eşbaşkanlarına gazeteciler tarafından, ‘Dosso Dossi konserinin iptali, Peygamber Sevdalıları Vakfı’nın Newroz Parkı için araç talebi, İçişleri Bakanlığı’nın müfettiş görevlendirmesi, Kayyım döneminin yönetici belediye personelinin durumu, seçim sonrası Diyarbakır Valisi tarafından tebrik dönüşünün olup olmadığı’ gibi sorular yöneltildi.

Eşbaşkanlar ise gelen soruları şöyle yanıtladı:

Serra Bucak ve Doğan Hatun, şu ana kadar 3 milyar 345 milyon TL borç tespit ettiklerini ve kayyım tahribatlarına dair çalışmalarının devam ettiğini aktardı. 

Programda konuşan Eşbaşkan Serra Bucak, envarteer sayımları ve taşınmazlara dair incelemelerinin devam ettiğini ifade etti. Hukuki süreçlere dair çalışmalarının da sürdüğünü belirten Bucak, "8 yıllık kayyım sürecinde belediye hizmet binamız ve bütün çalışmalarımız başta basın olmak üzere tüm dinamiklere kapalıydı. Bu hali değiştireceğiz. Belediyemizin bütün kapıları basın başta olmak herkese sonuna kadar açıktır” dedi.

Bucak, kent konseyleri ve kent danışma meclisleriyle tüm alanlarda çalışma yürüteceklerini belirtti.

Bir haftada 411 milyon ödeme yapılmış

Bucak, kayyımdan geriye kalan borçlara dair de şunları söyledi: "Bugün itibariyle tespit ettiğimiz iç denetim tablosu var. Genel borç 2 milyar 438 milyon TL." Belediyeye bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) borcunun 907 milyon olduğunu aktaran Bucak, "31 Mart- 8 Nisan arası 411 milyon harcandı. 31 Mart seçimlerinden sonra haksız hukuksuz bir şekilde bir yere sığmayan 411 milyon ödeme yapılmış. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın net bütçesi 75 milyon 126 bin. Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlığı'nın 25 Mart itibariyle harcanmış bütçesi 46 milyon 64 bin. Bu bütçenin yüzde 61.32’si. Biz henüz iki haftadır mazbata almışken basın yayın bütçemizin bu kadarı harcanmış. Bu harcamanın yüksek çoğunluğunun seçim dönemi harcamaları olduğunu düşünüyoruz" bilgilerini paylaştı.

Bucak, ihalesi yapılmış borç mizan ve bilanço rakamlarının ise 3 milyar 640 milyon lira olarak tespit ettiklerini ifade etti.

Söz konusu borç durumuna dair belediyeye bağlı farklı birimlerde incelemelerin sürdüğü aktarıldı.

Taşınmazların devri

Eşbaşkan Doğan Hatun ise, taşınmazlara dair kimi bilgiler paylaştı. Hatun, kayyımın 44 taşınmazı müftülükler, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Çınar Valiliği'ne devredildiğini aktardı. 

Hatun, satışı yapılan taşınmaz sayısının 13 olduğunu belirtti. Hatun, "Peyas’ta (Kayapınar) 97 dönüm arazi villa alanı olarak satılmış. Gelirlerin tespiti için çalışmalar sürüyor. 15 adet taşınmaz protokolle devredilmiş" diye kaydetti. 

Söz konusu 15 taşınmazın 12’sinin protokolünün 28 Mart’ta yapıldığını söyleyen Hatun, "Bütün taşınmazlarımızla ilgili avukatlarımız meclis kararlarını irdeliyorlar. İdari ve hukuksal işlemler başlayacak. Bütün taşınmazları tekrardan halka hizmet edebilecek bir şekilde yürütmeyi hedefliyoruz" dedi. 

Hatun, ayrıca belediyenin 2024 bütçesinin 12 milyar olduğunu ifade etti ve bu rakamın daha önceki yıllarda ne kadarının halka hizmet için ayrıldığına yönelik bir 'geçmişe dönük' çalışma başlattıklarını söyledi. 

Soruları yanıtladılar

Ardından gazetecilerin soruları yanıtlandı. Eşbaşkan Bucak, itfaiyede çalışır araç bırakılmadığını, yüksek binalara yetişecek merdivenlerinin dahi olmadığını söyledi. 

Bucak, ulaşıma dair soruya ise, "70 otobüsümüz arızalı. Birçok otobüsümüz farklı yerlere hibe edilmiş. Klimalarımızın neredeyse hiçbiri çalışmıyor” diye belirtti. 

Halkın değerlerine yönelik kısıtlayıcı bir tavır söz konusu olamaz

Eşbaşkan Hatun, kayyımdan tebrik alınıp alınmadığı sorusuna, “Herhangi bir tebrik almadım” yanıtı verdi. Hatun, "Peygamber Sevdalıları Platformu’nun" programı için araç verilip verilmeyeceği sorun programında araç verilip verilmeyeceğine dair de "Araç ile ilgili sorun var, 70 otobüsümüz arızalı. Talebi karşılamak söz konusu değil. Şehir merkezinde kendi istedikleri yerde araç verebiliriz. Bu bizim mevcut durumda karşılayabileceğimiz bir durumdu. Otobüs şoförlerinin de görev yerleri değişmiş. 200 şoförün başka birimlere görevlendirilmesi yapılmış. Belediyeyi kazandığımız zaman herkese eşit hizmet vereceğimizi söylemiştik. Basına yansıdığı gibi bir durum söz konusu değil" diye konuştu. 

Talep edilen ciddi bir bütçeydi

Dossi Dossi’nin organize etmek istediği konsere dair soruyu da yanıtlayan Hatun, "2023 deprem öncesi protokol var. Bu tarihlerde belediye bünyesinde söz konusu tarihler için 'uygundur' denilmiş. Bizden talep edilen ciddi bir bütçeydi. Bu ekonomik krizde bu halkın giderleri oraya harcanacak bir şey değil. Kültür Daire Başkanlığı’mız böyle bir şeyin bileşeni değil’ dedi.

Editör: Haber Merkezi