SUR AJANS- DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbşakanları, mazbata aldıktan sonra Dağkapı Meydanı'nda halkla buluşarak Belediye binasına yürüdü. 

Diyarbakir Buyuksehir Esbaskanlar Belediye

Ardından Büyükşehir Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan hatun başta olma üzere ilçe eşbaşkanları kitle ile birlikte Büyükşehir Belediyesine yürüdü. Büyükşehir belediyesi önünde kitlesel karşılamanın ardından Diyarbakır Büyükşehir eşbşakanı Doğan Hatun eline süpürge alarak temsili bir temizlik yaptı.

Sur Ajans Belediye Diyarbakir

Eşbaşkanlar daha sonra belediye binasına girdi. Meclis salonunda birer konuşma yapan eşbaşkanlar, halka hizmet sözü verdi. Halkın zararına olan hiçbir uygulamanın Meclisten geçmeyeceğine vurgu yapan Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanı Doğan Hatun, halkın yararına 5 yıl boyunca çalışacaklarını söyledi.

Dogan Hatun Belediye Binasi Meclis

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti ) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları ve İlçe Belediye Eşbaşkanları, Diyarbakır İl Seçim Kurulu’nda mazbatalarını aldı.  Belediye eşbaşkanlarına, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad – TJA) aktivistleri ve DEM Parti kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu da eşlik etti.

 Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Doğan Hatun ve Serra Bucak, Kocaköy Belediye Eşbaşkanları Mehmet Şık ve Hanım Altındağ, Bağlar Belediye Eşbaşkanları Leyla Ayaz ve Siraç Çelik, Bismil Belediye Eşbaşkanları Mizgin Ekin ve Güven Tanrıkulu, Sur Belediye Eşbaşkanları Fatma Önkol ve Adnan Örhan, Yenişehir Belediye Eşbaşkanları Safiye Akdağ ve Mehmet Ergün ile belediye meclis üyeleri mazbatalarını aldı.

Mazbatalarını alıp binlerce kişi ile birlikte Amed Büyükşehir Belediyesine gelen eşbaşkanlardan Serra Bucak, “Amed halkı, burası sizin, bu kent sizin” derken, Doğan Hatun, “Sadece bize oy verenler değil, kentte yaşayan 2 milyonunun tamamına hizmet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Belediye eşbaşkanlarına Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad–TJA) aktivistleri ve DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu eşlik etti.

Binlerce kişiyle belediyeye yürüdüler

Mazbatalarını aldıktan sonra İl Seçim Kurulu önünde hatıra fotoğraf çekilen belediye eşbaşkanları, buradan halkla birlikte toplu halde Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına yürümek üzere Şêx Said Meydanı’na geçti. Meydanda toplanan binlerce kişinin alkışlarla karşıladığı Doğan Hatun ve Serra Bucak, kitle ile birlikte belediyeye doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.

Yürüyüşte yer alanlardan bazıları ellerinde süpürgeler taşıdı.

Asılan pankart dikkat çekti

Hatun ve Bucak, önüne ulaştıkları belediye binasına beraberlerindekilerle birlikte yine alkışlarla girdi. Belediyenin karşısındaki binaya 1930 yılında yaşanan Ağrı Dağı Katliamı'na dair o yıllardaki gazetelerde yer alan ve bir mezar taşının üzerinde "Muhayyel Kürdistan burada meftundur" ifadesinin yer aldığı  karikatüre atıfla Dicle Özgür Öğrenci Dayanışması imzalı “Hayali kayyımcılık burada meftundur” yazılı bir pankart asıldığı görüldü.

Sakık: Zafer bizimdir

Belediye binasında basın mensuplarına yapılan açıklamada ilk sözü DEM Parti İl Eşbaşkanı Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin aldı. Herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Sakık, “Aylardır kendimizi ve kentimizi yöneteceğiz diye bir yola çıktık. Bu mücadeleyi zaferle taçlandırdık. Mazbatamızı da bugün almış durumdayız” dedi. Eşit ve demokratik olmayan koşullarda, hile ve oyunların döndüğü bir kirlilikteki seçimleri kazandıklarını söyleyen Sakık, “Kürtleri imha ve inkâr edenlere karşı bu zaferi kazandık. Sadece Kürt halkı değil, kazanan halklar oldu. Bizler bu yolda mücadele ederken tüm zulümlere rağmen mücadelemizden vazgeçmedik. Kürt halkı olarak yüzyıllardır bugüne kadar getirdikleri mücadeleyi sürdüreceğiz. Zafer bizimdir ve bizim olmaya devam edecek” diye konuştu.

Dem Parti Belediye Diyarbakir

 Mazbatayı demokrasi mücadelesinde katledilenlere, Kürt halkına, annelere ve Türkiye halklarına atfettiklerini belirten Sakık, “Mazbatamız halkımıza hayırlı, uğurlu olsun. Mazbatanın barışın, demokrasinin özgürlüğü getirmesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır otobüsü Mersin’de kaza yaptı: 10 can kaybı, 39 yaralı Diyarbakır otobüsü Mersin’de kaza yaptı: 10 can kaybı, 39 yaralı

Aktar: 7 yıldır bu şehri iradesiz bıraktılar

Avukat Mehmet Emin Aktar ise, kaç yılın ardından bugün el konulan iradeye yeniden sahip çıkıldığını söyledi. Bu coşku karşısında mutlu olduklarını belirten Aktar, “Selçuk Mızraklı’nın selamı var. 4 yıl 7 aydır sebepsiz şekilde tutukludur. Belediyeye el koymak için tutukladılar. 7 yıldır bu şehri iradesiz bıraktılar, bırakmak istiyorlar. Halk iradesine bu seçimlerde daha güçlü sahip çıktı. Eşbaşkanları kutluyorum. Ağır bir yükü sırtlıyorlar, onlara destek verelim. Çünkü bu belediyeyi beraber yöneteceğiz dedik. Hep beraber sahip çıkalım. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

Bucak: Belediye sizin, bu kent sizin

Sonrasında konuşan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, sözlerine “Sevgili annelerimiz, direngen kadın arkadaşlarımız, genç yoldaşlarımız, Amed halkı, burası sizin. Belediye sizin, bu kent sizin, emeklerinize sağlık” diyerek başladı.

2016’da kayyım atandığında Gultan Kışanak ve Fırat Anlı’nın hukuksuzca cezaevine konulduğunu, 2019’da Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık’ın mazbatalarını aldıktan sonra cezaevine konulduğunu hatırlatıp bu isimlere selamlarını yollayan Bucak, “Bu halk mücadelesi bitmeyecek” dedik.

Mazbatalarını alacakları bilinmesine rağmen, kayyımın Nisan Ayı Meclis toplantısını bugün yapması üzerinde duran Bucak, “Buralardan envanter çıkarıyorlar. Hukuk, yargı önünde bunun hesabını soracağız. Burada Amed halkına söz veriyoruz, onların yaptıklarını ifşa edeceğiz, yargı önüne taşıyacağız. Bir söz daha vermek istiyoruz; kendimizi de kentimizi de demokratik, çoğulcu tüm Amed halkıyla yöneteceğiz, dedik ve hep birlikte yönetmek için irademiz tamdır. Bu yolda bize destek olan, DEM Partiyi birinci seçen tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Önümüzdeki 5 yıl bir daha irademizi gasp edemeyecekler. Önümüzdeki 5 yıl burası halk belediyesi olacak. Belediyemizin kapıları sizlere sonuna kadar açık” şeklinde konuştu.

Serra Dogan Buyuksehir

Hatun: 2 milyona hizmet edeceğiz

Eşbaşkanlardan Doğan Hatun ise şunları söyledi: “Bizler sizin emeğinize minnettarız. Selçuk başkan ve Hülya başkanın mirasının takipçisiyiz. AKP bu belediyelerin halka hizmet etmemesi için 2014’te Gultan Kışanak ve Fırat Anlı’nın çalışmasını yarıda bıraktı. Bizler onların yarım bıraktıklarını ve yeniden inşası için bunu yapacağız. 1990’dan 2016’ya kadar partimizin yerel demokrasi paradigmalarıyla bu kentler yeniden yeşerdi. 2009’da bu belediyeleri kaybedenler, o zaman da belediye koltuklarını çalıp gittiler. Halkımıza, partimiz, arkadaşlarımız 17 yılda belediye halka hizmet edene kadar tüm yönetimlerimizle çalışmaya devam edeceğiz. Biz halkımıza inanıyoruz, siz de bize inanın. Biz bugün başlayıp 5 yıl halkımıza hizmet edeceğiz. Sadece bize oy verenler değil, bu kentte yaşayan 2 milyonunun tamamına hizmet edeceğiz. Biz söz veriyoruz; 2 milyonun hepsi halkımızdır, halkımıza kutlu olsun. 2 milyon insanımız artık sokaklarımızı birlikte temizleyelim, birbirimizi sevelim. Biz başardık, başarımız büyüktür.”

Editör: Haber Merkezi