SUR AJANS- DİSK Genel İş Sendikası 2 nolu şube, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Personel A.Ş. ve MED A.Ş. çalışanlarına yönelik uygulanan ayrımcılık politikalarına karşı Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Diyarbakir Buyuksehir-1

Açıklamayı Disk Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Becet Barut okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkede yaşanan ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik tüm yakıcılığıyla kendini hissettirmektedir. Yanlış politikalarla üretimin yandaş tekellerin eline geçtiği, işgücünün de sermayeye peşkeş çekildiği bu sürecin verdiği zararı toplum olarak hepimiz yaşıyoruz. Diyarbakır da tüm ülkede olduğu gibi bu sancılı sürecin etkileri yaşanmaktadır. Depremle beraber konut krizinin had safhaya ulaşmasıyla beraber kiralardaki artış emekçilerin belini bükmektedir. Toplum olarak İşsizlik, yoksulluk, enflasyon ve her gün ağır etkilerini hissettiğimiz ardı arkası kesilmeyen zamların altında inim inim inlediğimiz günlerden geçerken; Yıllarca alanlardan güvenlikçi politikaların sorunlara çözüm olmayacağını,  eğitime, sağlığa, emekçiye ayrılması gereken bütçenin savaş ve silah lobilerine aktarıldığını, halkın ve biz emekçilerin bunun faturasını ödemek zorunda kaldığımızı ve yoksullaştığımızı haykırdık. Ülkede baskılanan ekonomik krizin etkisini derinden hissediyoruz. Bizler Diyarbakır Büyükşehir Personel Aş Ve Med Aş işçileri olarak gece gündüz demeden kentin yaşanılabilir olması için ulaşımda, kanalda, asfaltta, parklarda, sokakların temizliğinde tüm gücümüzle çalışıyoruz. Buradan emeğimizin karşılığını almak için sesleniyoruz.”

‘Krizin faturasını ödemek istemiyoruz’

EK protokol taleplerinin karşılıksız bırakıldığına dikkati çeken Barut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde emekçinin zam ve enflasyon altında ezilmemesi için ek protokol taleplerimize Belediye yetkilileri kayıtsız kalmıştır. “Böyle bir gündeminiz yok “ denilerek binlerce işçi ve aileleriyle onbinlerin beklentisi görmezden gelinmiştir. Buradan anlaşılıyor ki yapılan toplu iş sözleşmelerinde çifte standart uygulanmıştır.

Kadrolu işçilerin sözleşmesinde 6 aylık enflasyon farklarının olmasına rağmen verilen ve hak gördüğümüz  %30 zam oranının Belediye Şirket işçilerine de verilmesi vicdani ve insani bir zorunluluktur.

“Ayırım yapılmayacaktır” söylemine rağmen mevcut durum aksini ispat etmektedir. Belediye yönetiminin ayrımcı yaklaşımı iş verimi ve barışına da zarar vermektedir.

Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti

Buradan tekrar çağrımızı yineliyoruz. Belediye şirket personeline yapılan üvey evlat muamelesini kabul etmiyoruz ek protokol haktır. Krizin faturasını ödemek istemiyoruz. İnsanca yaşayabilecek bir ücretin hakkımız olduğunu ve ek protokol talebimize bir an önce cevap verilmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz