SUR AJANS- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Dairesi Başkanlığı, sosyal güvencesi olmayan kadınların gündelik hayatını kolaylaştırmak için önemli bir adım attı. Kadınların sosyal hayata katılmalarını sağlamak, gündelik hayattaki işlerini kolaylaştırmak ve kültür sanat aktivitelerine erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla JINKART uygulaması başlatılıyor.

Aylık 90 ücretsiz biniş hakkı

Temmuz ayının ikinci haftasında yapılacak meclis toplantısında gündeme alınacak olan uygulama için çalışmalar başlatıldı. Başvuru koşulları meclis kararından sonra açıklanacak. Yeterlilik koşullarını sağlayan kadınlar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen merkezlere başvurularını yapabilecek.

Hazırlanan çalışmaya göre herhangi bir geliri olmayan kadınlar belediyeye ait otobüslerde kullanılmak üzere aylık 90 kez ücretsiz biniş hakkına sahip olacak.

3 ilçede bayraklar kırmızıya çevrildi 3 ilçede bayraklar kırmızıya çevrildi

Gürbüz Sümer: Kadınlar yoksulluğu derin yaşıyor

Çalışma hakkında bilgi veren Kadın Politikaları Dairesi Başkanı Özden Gürbüz Sümer, yoksulluk ve işsizliğin kentin en önemli sorunları olduğunu söyleyerek, kadınların yoksulluğu daha derin yaşadığını ifade etti. Gürbüz, kentte yaşayan kadınların önemli bir bölümünün ekonomik yetersizlikler nedeniyle sağlıktan eğitime ve sosyal hayata katılımına kadar temel ihtiyaçlara erişim konusunda büyük problemler yaşadığına dikkat çekti.

JINKART’la kültürel etkinliklerde yüzde 20 indirim

JINKART’ın sadece toplu ulaşım araçlarında kullanılmak üzere tasarlanmadığını belirten Gürbüz, bu karta sahip kadınların sosyal ve kültürel etkinliklerden yararlanabilmesi için belediyeye ait sosyal tesislerde ve kültürel etkinliklerde yüzde 20 oranında yapılacak indirimden yararlanabileceğini de açıkladı.

Editör: Haber Merkezi