Erdoğan’dan DEM Parti’ye ‘kapatma ve kayyım’ sinyali Erdoğan’dan DEM Parti’ye ‘kapatma ve kayyım’ sinyali

SUR AJANS- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi şirket işçileri ek protokol talebiyle Dağkapı Meydanı’nda açıklama yaptı.

Diyarbakir Iscileri Ek Protokol

‘Yoksullaştırıldığımızın bilincindeyiz’

Dağkapı Meydanı’nda yapılan açıklamayı, Genel İş Sendikası 2 No’lu şube Başkanı Becet Barut okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkede yaşanan ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik tüm yakıcılığıyla kendini hissettirmektedir. Yanlış politikalarla üretimin tekellerin eline geçtiği, işgücünün de sermayeye peşkeş çekildiği bu sürecin verdiği zararı toplum olarak hepimiz yaşıyoruz. Diyarbakır’da da tüm ülkede olduğu gibi bu sancılı sürecin etkileri yaşanmaktadır. 40 yıldır Türkiye'de uygulanan güvenlikçi politikaların sorunlara çözüm olmayacağını,  eğitime, sağlığa, emekliye, emekçiye ayrılması gereken bütçenin savaş ve silah lobilerine aktarıldığını, halkın ve biz emekçilerin bunun faturasını ödemek zorunda kaldığımızı ve yoksullaştırıldığımızın bilincindeyiz.”

‘Kadrolu işçilere verilen yüzde 30 zam şirket işçilerine de verilsin’

Diyarbakır Büyükşehir MED A.Ş. ve PERSONEL A.Ş. işçileri olarak zam talebini dile getiren emekçiler adına açıklamayı okuyan Barut, sözlerine şöyle devam etti: “Toplum olarak İşsizlik, yoksulluk, enflasyon ve her gün ağır etkilerini hissettiğimiz ardı arkası kesilmeyen zamların altında inim inim inlediğimiz günlerden geçerken; daha dün açıklanan enflasyon rakamları önümüzdeki süreçte biz şirket işçilerinin zor ve çetin bir sürecin beklediği gün gibi ortadadır. Ülkede baskılanan ekonomik krizin etkisini derinden hissediyoruz. Bizler Diyarbakır Büyükşehir MED A.Ş. ve PERSONEL A.Ş. işçileri olarak gece gündüz demeden kentin yaşanılabilir olması için ulaşımda, kanalda, asfaltta, sokakların temizliğinde park ve bahçelerde çalışıyoruz. Buradan emeğimizin karşılığını almak için sesleniyoruz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde emekçinin zam ve enflasyon altında ezilmemesi için ek protokol taleplerimize Belediye yetkilileri kayıtsız kalmıştır. Belediye çalışanlarının arasında ayrım yapılmasını kabul etmiyoruz belediye çalışanlarının yani memur sözleşmeli memur kadrolu işçilerin 6 aylık enflasyonu olmasına rağmen. Kadrolu işçilere verilen ve hak gördüğümüz  %30 zam oranının Belediye Şirket işçilerine de verilmesi vicdani ve insani bir zorunluluktur.”

‘Krizin faturasını ödemek istemiyoruz’

Ayrımcılık yapıldığına vurgu yapılan açıklama şöyle sonlandırıldı: “Belediye yönetiminin ayrımcı yaklaşımı iş verimine zarar vermektedir. Buradan tekrar çağrımızı yineliyoruz. Krizin faturasını ödemek istemiyoruz. İnsanca yaşayabilecek bir ücretin hakkımız olduğunu ve ek protokol talebimize bir an önce cevap verilmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

                                                                                            

Editör: Haber Merkezi