SUR AJANS- Diyarbakır Büyükşehir’den yapılan açıklamada, “Bize ve çalışma arkadaşlarımıza yönelik; gerçeğe aykırı, haksız, hukuka aykırı, mesnetsiz, iftira niteliğindeki ve basın etik ve meslek kurallarına da aykırı hiçbir haber değeri bulunmayan, demokrasi dışı karanlık odaklara hizmet ettiği açık olan söz konusu gazete içeriği ile ilgili cevap ve düzeltme  başvurularımız yapılmış olup  sorumlular hakkında ayrıca suç duyurusunda da bulunulmuştur” denildi.

Serra Bucak Secim 2024 Diyarbakir

Siverek hayvan pazarında silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Siverek hayvan pazarında silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun Yeni Şafak’a yanıt verdi.

‘Yeni Şafak’ta kişilik hakları ve masumiyet karinesi çiğnenerek iftiralara yer verilmiştir’

Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanları açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Yeni Şafak Gazetesinin 09.06.2024 günlü sayısında  "Kandil Diyarbakır'a kayyum atamış" başlığıyla bir "haber" yapılmıştır. İlgili içerikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları ve belediyenin üst düzey yönetici ve çalışanlarına yönelik haksız ve gerçeğe aykırı ithamlarda bulunulmuş, hedef gösterilmiş, kişilik hakları ve masumiyet karinesi çiğnenerek iftiralara yer verilmiştir. Hiç bir olgu ve belgeye dayanmayan iftiradan ibaret ithamlar, gerçeğe aykırı ve hayal ürünü olup ilgili içerik ayrıca basın meslek ve etik kurallarını da çiğner niteliktedir.

Bizler 31 MART 2024 seçimlerinde oyların % 64.09'nı alarak en yakın adaya 4 kat farkla seçim kazanmış seçilmiş meşru belediye başkanlarıyız. Bu oran Diyarbakırlı seçmenin 463.022 oyuna tekabül etmektedir. Halihazırda 2 Milyona yakın nüfusa sahip Diyarbakır şehrinin temsilcisi olan, Diyarbakır halkının iradesini temsil eden bizlere yönelik her türlü haksız ve hukuka aykırı saldırı ayrıca Diyarbakır halkının seçme ve seçilme hakkına, iradesine ve demokratik değerlere yönelik bir saldırı niteliğindedir. Tüm çalışma arkadaşlarımız ile birlikte Diyarbakır halkından aldığımız yetkiyi, hukuka uygun bir şekilde kullanarak, halka hizmet etmeye devam ediyoruz.  Tüm çalışma arkadaşlarımız ile birlikte, iyi yönetişim ilkeleri ile hukuka uygun hizmet üretirken, bir yandan da, sandıkta kazanamadıkları seçimleri, demokrasi dışı yöntemlerle elde etmeye çalışan karanlık odaklarla da mücadelemizi  sürdüreceğiz. Bize ve çalışma arkadaşlarımıza yönelik; gerçeğe aykırı, haksız, hukuka aykırı, mesnetsiz, iftira niteliğindeki ve basın etik ve meslek kurallarına da aykırı hiçbir haber değeri bulunmayan, demokrasi dışı karanlık odaklara hizmet ettiği açık olan söz konusu gazete içeriği ile ilgili cevap ve düzeltme  başvurularımız yapılmış olup  sorumlular hakkında ayrıca suç duyurusunda da bulunulmuştur.”

Editör: Haber Merkezi