SUR AJANS- PSAKD Diyarbakır Şubesi/Cemevi Eşit Başkanı Ayfer Artan “Acımız ilk günkü kadar taze, öfkemiz ise her geçen gün katlanarak büyüyor” dedi.

Diyarbakir Cemevinde Madimak Anmasi 2024

‘Acımız ilk günkü kadar taze’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi/Cemevi’nde, 2 Temmuz Sivas/Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada basın açıklamasını PSAKD Diyarbakır Şubesi/Cemevi Eşit Başkanı Ayfer Artan okudu. Artan, faşist ve şeriatçı kuşatmaya karşı, laik ve demokratik Cumhuriyet için halk 2 Temmuz’da herkesi alanlara çağırdı.

Madimak Anmasi Ayfer

İnsanlık tarihinin, en korkunç katliamlardan birinin 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı olduğu belirten Artan, “Bu topraklarda direncin simgesi ve Alevi inancının temel direklerinden biri olan Pirimiz Pir Sultan Abdal’ı anma etkinliklerinin dördüncüsünün düzenlendiği Sivas’ta, semah dönen gençlerimiz, yazarlarımız, sanatçılarımız, aydınlarımız, 33 canımız yani aydınlık geleceğimiz 2 Temmuz 1993 Cuma günü, Madımak Otelinde vahşice katledildi. Bu vahşi katliamın üzerinden otuz bir yıl geçti. Acımız ilk günkü kadar taze, öfkemiz ise her geçen gün katlanarak büyüyor” dedi.

Madimak Anmasi Serra Bucak

‘Madımak Katliamı bir Alevi katliamıdır’

Açıklamaya şöyle devam edildi:

DEM Parti'den TÜİK’e suç duyurusu DEM Parti'den TÜİK’e suç duyurusu

“Otuz bir yıl boyunca demokrasiyi, laikliği, Cumhuriyeti, Çağdaş değerleri ve Anadolu halklarının bir arada yaşama arzusunu hançerlemeyi hedef alan bu katliamın hesabı verilmemiş, adalet sağlanmamıştır. Sivas’ta katledilen 33 canımızın aileleri, dostları ile derneğimizin otuz bir yıldır yürüttüğü adalet mücadelesi bir karşılık bulmadı. Otuz bir yıllık hukuk mücadelesinde adeta ailelerimiz, Alevi Örgütleri ve vicdanlar yargılanmıştır. Bu süreç içerisinde yaşam mücadelesi veren devrimci hasta tutsaklar ölüme terk edilirken, Ahmet Turan Kılıç, Hayrettin Gül gibi Madımak katilleri affedildi. Firari üç sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkında devam eden son dava da otuzuncu yılında zaman aşımına uğratıldı.

Madımak Katliamı bir Alevi katliamıdır ve başta ailelerimiz olmak üzere Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüz ve tüm Aleviler olarak bu mahkeme kararını tanımıyoruz. Herkes bilmelidir ki Madımak Katliamı insanlığa karşı işlenmiş zamansız suçlardan biridir ve insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı olamaz.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Örgütlülüğü, Alevi kurumları ve özelde de Sivas Madımak ailelerinin demokratik, insani ve vicdani talepleri bugüne kadar herhangi bir karşılık görmedi. Madımak davasında katilleri savunan avukatlar devletin önemli görevlerinde boy göstermeye, belediye başkanlıkları millete vekil yapılarak ödüllendirilmiştir. Sivas Madımak otelinin utanç müzesi yapılması, Madımak davasının da insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamına alınması talebimiz ise hiç duyulmadı.”

AKP/MHP ortaklığının Madımak otelini utanç müzesi yapmamak için direndiğinin belirtildiği açıklamada iktidarların yüzleşmekten kaçındığı vurgulandı.

Madimak Anmasi Koluman Cafer 2024

‘Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız’

“2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı’nın 31. yıl dönümünde katledilen 33 canımızı, anmaya, katliamları ve katliamcı zihniyeti lanetlemeye devam edeceğiz” denilerek şunlar kaydedildi:

“Sivas Madımak Davası İnsanlık Davası olarak tarihe geçmiştir. İnsanlık var olduğu sürece bu dava da sürecektir. Ta ki; gerçek ve murat ettiğimiz adalet sağlanıncaya dek.

Sivas Madımak Katliamı’nı ve katledilen 33 canımızı unutturmaları mümkün değildir. Söz verdik, ikrar verdik ve ikrarımıza sonuna kadar bağlı kalacağız. Bu insanlık suçunu var gücümüzle halklarımıza ve tüm dünya kamuoyuna anlatmaya, duyurmaya ve herkesi gerçeklerle yüzleştirmeye devam edeceğiz. Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız…”

Kaynak: PİRHA