Mahkeme kararıyla kayyum atanan CHP Diyarbakır İl Başkanlığı 10 Eylül’de Demirok tesislerinde kongreye gidecek. Ancak kongreye sayılı günler kala dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Daha önce mevcut il başkanı ile yola devam diyen CHP Genel Merkezi, kayyum kararı sonrasında ise Özel’in görevini sürdürmesi için CHP Genel Merkez avukatları istinafa başvuru yapmıştı. Dün yaşanan sürpriz gelişmenin perde arkasını CHP’deki kaynaklarımıza sorduk.

Arif Bulut/Özel Haber

CHP’de kongre isteyen üyeler topladıkları imzaları CHP Genel Merkezi’ne gönderdi. Genel Merkez ise mevcut il başkanı Gönül Özel ile yola devam deyip, imzacıların kongre isteğini geri çevirdi. Bunun üzerine harekete geçen kongre taraftarları mahkemeye başvurdu. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi ise imzacıların başvurusunu 18 Temmuz 2022 tarihinde karar bağladı ve 6 kişilik bir kayyum heyetine görevin devredilmesine hükmetti.

Kararın açıklanmasından sonra CHP ile kayyum heyeti arasında çekişme başladı. CHP Genel Merkezi, Gönül Özel’in görevine devam etmesi için kayyum kararını istinafa taşıdı. CHP il yönetimi ise sonuna kadar mücadele edeceklerini ve görevi kayyum heyetine devretmeyeceklerini açıkladı. Ancak 22 Temmuz 2022 tarihinde ise kayyum heyeti polis eşliğinde CHP il binasına geldi. İl yönetimin seçim çalışmalarında olduğu sırada il binasına polis eşliğinde gelen heyet için kapı çilingirle kırıldı. İl binasına giren kayyum heyeti görevi devraldığını duyurdu. 22 Temmuz 2022’de görevi devralan kayyum heyeti 11 Ağustos’ta kongrenin yapılacağı tarihi 29 Ağustos olarak açıkladı. Kayyum heyeti bu tarihi de 24 Ağustos’ta yaptığı bir açıklama ile değiştirdi ve kongrenin 10 Eylül tarihine alındığını duyurdu.