SUR AJANS- Diyarbakır ve bölge illerinde küçükbaş hayvan sayısının yetersiz olduğuna işaret eden Kasaplar Odası Başkanı Hacı Atlı, kırmızı etteki fiyat artışına ilişkin, “10 gündür duyumlar geliyor. Hakkari, Şırnak, Yüksekova, Şemdinli’den Kuzey Irak’a canlı kuzu gidiyor. Bu gayrı resmi ise bunun bir cezasının olması lazım. Eğer bu resmi bir durumsa onun da durdurulması lazım. Yoksa eti 700 liraya yiyeceğiz” dedi.

Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Hacı Atlı, kırmızı et fiyatlarındaki tırmanışa ilişkin Sur Ajans’a önemli değerlendirmelerde bulundu.

Son dönemde kırmızı et fiyatları tavan yaptı. Kırmızı et fiyatlarında yaşanan zamlar, yurttaşların sofrasında nadiren bulunan kırmızı eti iyice uzaklaştırırken, Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı, kırmızı ette yaşanan artışların nedenlerine ilişkin konuştu.

Haci Atli Kasaplar Odasi Diyarbakir

Diyarbakır ve bölge illerinde kuzu üretiminde ciddi azalmalar yaşandığına dikkat çeken Atlı, üretim girdi maliyetlerinin yanında nakliye ücretlerinin katlanmasından dolayı et fiyatlarının tırmanışta olduğunu ifade etti.

Hükümetin üreticiyi desteklemede yetersiz kaldığına vurgu yapan Atlı, kontrollü bir destek paketinin acilen devreye konması çağrısı yaptı.

‘Üretime kontrollü destek’

Atlı, üretici desteklerine ilişkin şunları söyledi: “Eskisi gibi kuzu üretimi yok. Üretim çok azaldı. Girdi maliyetleri aldı başını gitti. Besici eskiden 8-10 bin lira veriyordu, şimdi nakliye ücretleri 40 bin lirayı aştı. Yetkililerin, hükümetin biran önce üretime destek vermesi lazım. Üretim genişlemedikçe, artan talebi karşılayabilmek mümkün değil. Üreticiyi cezbedecek destekler olmalı. Mazot, yem desteği ile sınırlı kalınmamalı, aşılardan dahi ücret alınmamalı. Bugün yarından iyidir. Öyle bir zamanı yaşıyoruz ki, üretici şuan canından bezmiş durumda. Kimse üretmek istemiyor. Parası olan bankalarda faize yatırıyor. 1 milyona 45 bin lira faiz verile bir yerde kim üretim yapar? Paralar üretimde değil faizde. Zaman kötü, yaşantı kötü, her şey kötü. Kasaplarda kırmızı et 400 ila 600 lira arasında satılıyor. Bu daha iyi günler, daha da yükselecek…”

Kasaplar Odasi

Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı

Atlı: Sınır dışına sürüler halinde kuzu geçtiği duyumları alıyoruz

Küçükbaş hayvan sayısının giderek azaldığına işaret eden Atlı, bölge illerinden sınır dışına sürüler halinde hayvan geçişi olduğuna dair duyumlar aldıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Son 10 gündür duyumlar geliyor. Hakkari, Şırnak, Yüksekova, Şemdinli’den Kuzey Irak’a canlı kuzu gidiyor. Bu gayrı resmi ise bunun bir cezasının olması lazım. Eğer bu resmi bir durumsa onun da durdurulması lazım. Yoksa eti 700 liraya yiyeceğiz. Bize eti 600-700 liraya yedirmek isteyenler mi var? Bir taraftan dana ithal edeceksiniz bir taraftan da dağ yolunda kuzular sürüler halinde sınır dışına çıkacak. Bu duyumları aldık ve muhatap olduğumuz federasyon başkanımıza bildirdik. Sınıra yakın iller ve ilçelerde sınır dışına hayvan çıkışının olması, içeride zaten yetersiz olan hayvan sayısının daha da azalmasına neden oluyor. Bu da haliyle fiyatlara yansıyor. Yetkililerin biran önce buna müdahale etmesi gerekiyor. Resmi ya da gayrı resmi bilmiyoruz ama bu geçişlerin önü alınmalı.”

 

Editör: Ali Abbas Yılmaz