Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu açıklamasında, “Seçim sonuçlarına ve Van halkının iradesine saygı gösterilmesini ve Yüksek Seçim Kurulunun bu yanlış kararı düzeltmesini bekliyoruz” diye belirtti.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, Van’da halk iradesinin gasp edilmesine karşı yazılı açıklama yaptı.

‘Yüksek Seçim Kurulunun bu yanlış kararı düzeltmesini bekliyoruz’

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun “Van halkının tercihine saygı gösterin” başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti

“31 Mart pazar günü gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimlerİ’nde, Van Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını resmi olmayan sonuçlara göre Dem Parti adayı Abdullah ZEYDAN kazanmıştır.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Nisan 2023 tarihinde Abdullah ZEYDAN hakkında vermiş olduğu ve kesinleşmiş memnu hakların iadesi kararını, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusu üzerine usulü güvenceler yok sayılarak kaldırmıştır.

Van İl Seçim Kurulu, yapılan itiraz üzerine Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin usul ve yasaya aykırı kararını gerekçe göstererek ikinci sırada yer alan AKP adayına mazbata verilmesine itiraz yolu açık olmak üzere oy çokluğuyla karar verilmiştir.

Türkiye’nin son dönemde en çok gereksinim duyduğu husus normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi ve özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesini yok saymaya hakkı yoktur. Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Seçim sonuçlarına yönelik yargının araçsallaştırılarak seçme ve seçilme hakkına açık müdahale teşkil eden kararlar karşısında, seçim sonuçlarına ve Van halkının iradesine saygı gösterilmesini ve Yüksek Seçim Kurulunun bu yanlış kararı düzeltmesini bekliyoruz.”

Editör: Haber Merkezi