SUR AJANS- Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 21 Mart 2023 Newroz kutlamaları sonrası 14 yaşındaki Y.D.'nin kaçırılması ve işkenceye maruz kalmasında fail olan polisler hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Y.D.’nin ailesi ve avukatı Mehdi Özdemir duruşma salonunda hazır bulunurken, fail polislerden İlçe Emniyet amirleri A.O., ile polisler İ.A., E.Ö., G.B. ve H.Ç., katılmadı. Faillerin avukatlarının katıldığı duruşma kimlik tespitiyle başladı.

Diyarbakır’da Burger King Şubesine saldırı anını anlattı Diyarbakır’da Burger King Şubesine saldırı anını anlattı

Savcı mütalaasında sanıkların mağduru 25-30 dakika araçta tutarak sert cisimle darp etmek suretiyle üzerlerine atılı “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve mağdurun telefonunu atmak suretiyle “Mala zarar verme” suçunu işledikleri gerekçesiyle cezalandırılmasını istedi. Savcı her bir sanık için “Kişiyi hürriyetinden yoksan bırakma” suçundan 14 yıla kadar, “mala zarar verme” suçundan da 6 aya kadar ceza verilmesini talep etti.

Karar duruşması 5 Haziran’da

Mütalaaya karşı söz alan avukat Mehdi Özdemir, ek süre talebinde bulundu. Ek süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, polisler hakkında uygulanan adli kontroller şartlarının devamına karar vererek, bir sonra ki duruşmayı 5 Haziran’a erteledi.

Kaynak: MA