SUR AJANS- Bu yıl “Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla 15 Mart'ta startı verilen Newroz Bayramı kutlamalarının finali Diyarbakır’da yapılıyor. yapılıyor. Kürt sorununun çözümüne dair taleplerin damga vuracağı Newroz'un adresi, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı. 

Amed Newroz

Dünyanın dört bir yanından katılım

Kısa bir süre sonra başlaması beklenen Newroz kutlamaları için alana akın başladı. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından binlerce kişi kutlamalara katılıyor. Kentin kırsal ilçelerden binlerce kişi sabahın erken saatlerinde kutlamaya katılanlar arasında yer alıyor.

Kent merkezinden de binlerce insan Newroz Parkı’nın yolunu tuttu. Qamişlo Bulvarı, Newroz Caddesi ve Bağcılar Mahallesi’ndeki giriş kapılarında kalabalıklar oluşmaya başladı. Dışarında gelen konuklar ve gazeteciler protokol kapısından alana alındı.

DEM Parti'nin ilçe eşbaşkan adaylarının da aralarında olduğu kitle, kutlamalar öncesi kentin farklı noktalarında bir araya gelerek halaya durdu. Yurttaşların birçoğunun yöresel kıyafetlerle kutlamalara katılması dikkati çekti.

Yağışa aldırış etmeden alana akıyorlar

Özellikle Evrim Alataş Caddesi'nde kitlenin yoğunluğu dikkati çekiyor. Alana giriş yapmayı bekleyen kitle, yağmurun kendilerini engelleyemeyeceğini ve kutlamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Yurttaşlar, 6 ayrı kapıdan içeriye giriş yapıyor. Alana giriş yapanlar, sahneden çalınan müzikler ile davul -zurna eşliğinde halay çekiyor. Kadın ve gençlerin yoğunluğu dikkati çekiyor. Yurttaşların çoğu yöresel kıyafetlerle kutlamalara katılıyor. Bazı aileler, yağmura aldırış etmeden çocuklarıyla kutlamalara katılmak için alana gelmeye başladı. 

Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı

Alana akın devam ederken, programın bir süre sonra başlaması bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi