SUR AJANS- Newroz Tertip Komitesi Başkanı Pınar Sakık Tekin, tüm hazırlıklarını tamamladıklarını tarihi Diyarbakır Newrozu'nun bir anlamda "final Newroz'u" olacağını belirterek, herkesi kutlamaya davet etti. Diyarbakır’da yarın yapılacak Newroz kutlamasının tüm hazırlıkları tamamlandı. “Rabe dema azadî û serkeftine ye” şiarıyla yapılacak kutlamanın adresi önceki yıllardaki gibi Newroz Parkı olacak. Gelenler saat 08.30'da açılacak kapılardan alana girebilecek. Newroz programı ise saat 10.00’da başlayacak.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) öncülük ettiği Newroz’da DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Kürt siyasetçi Leyla Zana konuşmacı olacak.

 Diyarbakır Newrozu'na yurt içinden, dışından isimler de katılacak.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Newroz Tertip Komitesi Başkanı Pınar Sakık Tekin, katılımın yüksek olması beklenen program için yapılan hazırlıkları aktardı.

DEM Parti sözcüsünden İçişlerine yanıt DEM Parti sözcüsünden İçişlerine yanıt

DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü olarak 21 Mart 2024 Newrozu için hazırlıklarını tamamladıklarını dile getiren Tekin, Newroz alanında bin kişinin görev yapacağını belirtti.

Tekin, “Alandaki hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Sahnede yeniden bir tadilat, bir yenilenme oldu. Teknik konudaki çalışmalarımızda tamamlandı. Katılımcı, sanatçılar ve konuklara dair yaptığımız çalışmalar tamamlandı. Ve beraberinde o gün Newroz alanında bin arkadaşımız görev alacak, bu arkadaşlarımıza da alacakları sorumluluklar noktasında Tertip Komitesi olarak bir günlük eğitim verdik. Emniyetle beraber bir müzakere yapıldı. Newroz'un daha rahat, daha huzurlu geçebilmesi adına müzakerelerimiz tamamlanmış durumda" dedi.

Yağışa karşı tedbir uyarısı

Diyarbakır Newrozu’nun aslında bir final Newroz'u olacağını vurgulayan Tekin, "Yarın hem Kurdistan hem Türkiye'den, hem de yurt dışından katılım olacak. 2024 Newrozu, çok sayıda sanatçının, çok sayıda konuğun geleceği, programın akışı çok yoğun bir Newroz olacak. Hem katılımcı konukların konuşmalarıyla hem de gelen sanatçıların vermiş olacağı konserlerle çok güzel bir Newroz olacak" ifadelerini kullandı.

“Rabe Dema Azadî û Serkeftinê ye” şiarıyla Amed, Kurdistan ve Türkiye halklarını Newroz’a davet eden Tekin, “Demirci Kawa'nın binlerce yıl önce özgürlük ateşi için yaktığı o kıvılcımları daha da yükseltmek için herkesi Newroz'a davet ediyoruz" çağrısı yaptı.

Editör: Haber Merkezi