SUR AJANS- Bu yıl "Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarının finali Diyarbakır’da  yapılıyor. Sabahın erken saatlerinde Newroz coşkusu kentin dört bir yanını sardı. Kentin birçok noktasından on binlerce insan alana akın etmeye başladı.

Diyarbakir Newroz Giris

Diyarbakır Newroz alanı

Newroz Tertip Komitesi, bu yılki kutlamaların şiarının yazılı olduğu posterlerle dev sahneyi süsledi. Dev sahneye ayrıca "Zimanê me rûmeta me ye" ve "Ciwan temînata azadiyê ne" yazıları yazıldı.

Newroz alanına ise, 2017 Newrozu'nda polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut, İzmir'de katledilen Deniz Poyraz ile İran'da katledilen Jîna Emînî'nin dev posterleri asıldı. Yine gençlerin ve kadınların taleplerini yansıtan çok sayıda pankart ve dövize yer verildi.

Newroz'un özel konukları 

Diyarbakır Newrozu'na yurtiçi ve yurtdışından birçok konuk davet edildi. Roboskî aileleri, Suruç aileleri, 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri, Mazlum Doğan'ın ailesi, Deniz Poyraz'ın ailesi, faili meçhul cinayetlerle katledilen Kürt siyasetçiler ve gazetecilerin yakınları protokolde yerlerini aldı. Onlarca sivil toplum ve insan hakları örgütü temsilcisi de davetliler arasında yer aldı. Adalet Nöbeti'ndeki anneler, “Newroz pîroz be” sloganlarıyla alana giriş yaptı.

Konuklar protokoldeki yerlerini almaya başlarken, alana girişler ise 09.30 gibi başladı. 6 ayrı noktadan onbinler DEM Parti bayraklarıyla süslenen alana akın etmeye başladı. Yağışlı havaya aldırış etmeden alanı doldurmaya başlayan yurttaşlar, davul ve zurnalar ile sahneden çalınan şarkılar eşliğinde halaya durdu.

Gençler alanda yoğunlukta

Bu yılki kutlamalarda gençlerin yoğunluğu dikkat çekiyor. DEM Parti bayrakları taşıyan gençler, kendi seslendirdikleri direniş şarkılarıyla alandaki coşkuyu arttırıyor.

Newroz alanında dikkat çeken bir başka nokta ise, yurttaşların birçoğunun yöresel kıyafetlerle kutlamalara katılması oldu. 

DEM Parti Adıyaman İl Örgütü, Kemal Kurkut fotoğraflarıyla alana giriş yaptı. Çevredeki marketler de Newroz şarkılarıyla alana akanların coşkusuna eşlik etti. 

Editör: Haber Merkezi