SUR AJANS/ÖZEL

Diyarbakır’ın oksijen ihtiyacını karşılayan ve eko çeşitliği besleyen ağaçlar, son yıllarda sessiz sedasız kesiliyor. Kesimin imar için yapıldığını belirten çevre aktivistleri, Diyarbakır Orman il Müdürlüğü’nün kesime izin verdiğini ve göz yumduğunu iddia ediyor.

2014 yılında Dicle Üniversitesi alanı ile Hevsel Bahçeleri arasındaki alanda için bir orman mühendisinin sunduğu rapora istinaden 10 bin ağacın kesim kararı verilmiş ve bu karar gelen tepkiler üzerine 700 ağacın kesimi sonrası durdurulmuştu. Ancak bu tarihten sonra ağaç kıyımına farklı hamlelerle sessiz sedasız devam edildi.

Şu günlerde ise Dicle Üniversitesi alanında bulunan ancak şahsa ait olan ve orman statüsündeki bölgede 50 yıllık çam ağaçları kesiliyor. Silvan yolu üzerindeki E99 karayolu üzerindeki Yeşilay binasının arkasındaki ormanlık bölgede olan yarım asırlık çam ağaçlarının kesilmesine ise çevre aktivistleri tepkili.

Gazetemize bildirimde bulunan doğaseverler, orman statüsünde olan çam ağaçlarının kesiminin dublex binalar için yapıldığını aktarıyor. Bu hamlenin seçim öncesi yapılmasını ise ‘rahat ruhsat’ taktiğine bağlıyor.

Cam Kesimi Diyarbakir1972 yılından sonra Dicle Üniversitesi alanında ağaçlandırılma çalışmalarının başladığını ancak son yıllarda ise o dönemde dikilen ağaçların kesildiğine dikkat çeken Çevre aktivistleri, yetkililerin bu duruma göz yumduğunu iddia ediyor.

"Diyarbakır İl Orman Müdürlüğü'nün izni olmasa bunu kim yapabilir? Üniversite tarafından yükselen binaların olduğu alandaki ağaçları kim takip ediyor? Bu sorular bizi adrese yöneltiyor."

Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı

İşte ağaç kıyımının yapıldığı yeni alan

Diyarbakir Orman Kesim Alani

Editör: Haber Merkezi