SUR AJANS- Sanatça Organizasyon ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesi,  Park75'te  halka ücretsiz konser verdi. Konsere Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Doğan Hatun, Kayapınar Belediye Eşbaşkanları Cengiz Dündar ve Berivan Gülşen Sincar’ın yanı sıra binlerce kişi katıldı.

Park75 Konser

Konser Şevbiherk programıyla başladı. Burada çirokbêj Ayhan Erkmen, Casime Celil'in hikayesini anlatırken dengbêjler Kazo, Xalîde, Evîn Sindî ve Mehemedê Serhedî de sesleriyle hikaye anlatımına eşlik etti. Anlatılan hikayenin ardından kitle hep birlikte Zimanê Kurdi şarkısını seslendirdi.

Rastak Konseri Park75

Aleviler, Ezidiler ve Yaresanlar arasında yol, erkan benzerliği Aleviler, Ezidiler ve Yaresanlar arasında yol, erkan benzerliği

Eşbaşkanlar: Dile ve kültüre sahip çıkacağız

“War bi war - çîrok û stran” pankartının asıldığı konserde söz alan Peyas Belediye Eşbaşkanı Cengiz Dündar ve Berivan Sincar, 8 yıl sonra böyle renkli bir konserin verildiğini söyledi. Eşbaşkanlar, Kürt dili ve kültürü üzerindeki baskılara da işaret ederek, “Bu konserle de gördük ki Kürt kültürü ve müziğini ne kadar özlemişiz. Tüm bu baskı ve zorluklara karşı kültürün, dilin, müziğin yanında olacağız. Katılımınızdan dolayı teşekkürler" dedi.

Rastak binleri coşturdu

Eşbaşkanların ardından Rojhilatlı dünyaca ünlü Rastak grubu sahne aldı. Kürtçe, Farsça ve Azerice şarkılar seslendiren Rastak'ın müzikleriyle alandaki binler coştu. Halayın ve coşkunun eksilmediği konser Rastak'ın konserinin ardından son buldu.

Editör: Haber Merkezi