Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde hemşir olarak görev yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi’nin işyeri temsilcisi Serdar Büyükdeniz, istemi dışında Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sürgün edilmesi ardından Diyarbakır 2’nci İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, “yürütmeyi durdurma” talepli davada, Büyükdeniz’in eski görevine iadesine karar verdi. Göreve başlayan Büyükdeniz bu kez de Diyarbakır Valiliği ve bakanlık kararıyla Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne tekrar sürgün edildi.

Sürgün kararına ilişkin SES Yenişehir ilçesinde bulunan sendika binasına açıklama yapıldı. Açıklamanın yapıldığı salona “Fuzuli dediğiniz dilekçe kırmızı etiketli asansör”, “Liyakatsiz yöneticilerin sürgünleri bizi yıldıramaz” yazılı pankart asıldı. Açıklamayı SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Mehmet Nur Ulus yaptı. 

Büyükdenz’in hastanede yaşanan sorunları çözümünü talep ettiğini kaydeden Ulus, “Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde aylarca kırmızı etiketli olarak aktif kullandırılan asansörlere ilişkin dilekçe yazmak fuzuli mi? Uygulanmayan İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının uygulanmasını talep etmek fuzuli mi? Yaklaşık 70 yıl önce yapılan hastanenin deprem sonrası bina güvenliğini ve sağlamlığının incelenmesini talep etmek fuzuli mi? Hasta ve Çalışanların beslenme hakkına ulaşmasını talep etmek fuzuli mi? Hasta ve çalışan güvenliğine ilişkin tedbirler talep etmek fuzuli mi? Hayali ek mesailere ilişkin dilekçe vermek fuzuli mi? Usulsüz puan girişlerine ilişkin dilekçe yazmak fuzuli mi? Döner sermayenin adil dağıtılması için dilekçe yazmak fuzuli mi? 20 günden fazla aynı mayi seti ile tedavi edilen hastalar için enfeksiyon korunma önlemleri ve hasta güvenliği sağlanması için dilekçe vermek fuzuli mi?” diye sordu.

‘Rapor taraflıdır’

Şikayetler ardından hastaneye müfettiş gönderildiğini, kanıt ve belgelerle yapılan şikayetlerin sunulmasına rağmen sendika üyeleri Büyükdeniz’in sürgüne gönderildiğini ifade eden Ulus, “Bu karar yargı yoluna taşınmış, mahkeme idareyi haksız bulmuş ve yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Asli görev yeri olan Çocuk Hastalıkları Hastanesine dönen temsilcimiz Serdar Büyükdeniz, yürütmeyi durdurma kararına istinaden işe döndükten sonra, bir hafta içinde bu defa Diyarbakır Valiliği oluru ile ikinci defa sürgün edilmiştir” dedi.

‘Geri adım atmayacağız’

Diyarbakır KESK’ten 'halk bütçesi' mitingi hazırlığı Diyarbakır KESK’ten 'halk bütçesi' mitingi hazırlığı

Büyük bedeller ödeyerek sendika kurduklarını belirten Ulus, aynı zamanda hukuksal mücadeleyi de sürdüreceklerini söyledi. Ulus, şöyle konuştu:  “Mücadelemiz hala devam ediyor. 90’lı yıllardan bugüne dek faili meçhullere giden üyelerimiz, yöneticilerimiz oldu. Son olarak 2015 yılında, sokağa çıkma yasağında Aziz Yural arkadaşımızı kaybettik. Biz öyle bir mirası devraldık ki sürgünlerle, baskılarla, gözaltılar ve tutuklamalarla bizi susturmayı düşünen yöneticilere geri adım atmayacağımızı tekrardan bildiriyoruz.” (Kaynak: MA)