SUR AJANS- Diyarbakır’da Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) öncülüğünde bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı programı kapsamında Dağkapı Meydanı'nda (Şêx Seîd Meydanı) bildiri dağıtmak istedi.

MED-DER, Kürt Edebiyatçılar Derneği, Enstîtuya Kurdî ya Amedê, DESTAR Dergisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dil ve Kültür Komisyonu ile Amed Emek ve Demokrasi Platformu bileşeni üyeleri katıldı. Polisler, ablukaya aldığı kitlenin bildiri dağıtımını engelledi. Polisler, bildiri dağıtımının engellenmesine ise, bildiride İmralı tecridine dair ifadelerin yer almasını gerekçe gösterdi.

Duruma tepki gösteren kitle, engellemeyi sloganlarla protesto etti. Polis ablukasını aşan kitle, kent sakinlerini Kürt Dil Bayramı etkinliklerine davet etti. MED-DER Eşbaşkanı Remzi Azizoğlu, "Dicle Kültür Derneği’nde bugün bir programımız olacak. Etkinliklerimiz devam edecek" dedi.

DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eşsözcüsü Cemile Turhallı ise, engellemeyi “tahammülsüzlük” olarak değerlendirdi. Turhallı, "Etkinliğimiz yasaklandı. Dilimiz yasaksa halkımız da yasaktır. Amacımız halkımızın dilinin özgürlüğüdür. Her yeri Kürtçeye dönüştürelim" diye kaydetti.

Diyarbakır'ın mahalelerinde 'toplumsal cinsiyet' eğitimleri başlatıldı Diyarbakır'ın mahalelerinde 'toplumsal cinsiyet' eğitimleri başlatıldı

Kitle, açıklama sonrası Sur sokaklarında yürüyüş yaparak, yurttaşları sözlü olarak etkinliklere çağırdı.

Editör: Haber Merkezi