SUR AJANS- Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Bağıvar Mahallesi’ndeki Fehmi Taşkın Şehit Üstteğmen Ortaokulu’nda 10-11 arasında çocuk sınıfta yaptıkları temizlik sırasında oluşan kusma ve bulantı şikayeti ile hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgilere göre, sınıf temizliği için evden getirdikleri temizlik maddesi kimyasalları karıştıran öğrenciler oluşan kimyasal tepkimeden dolayı bulantı ve kusma şikayetleri yaşadı. Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan öğrenciler tedavi altına alındı.

Ankara’nın göbeğinde gazeteciye saldırı Ankara’nın göbeğinde gazeteciye saldırı

Tedavileri devam eden çocukların hayati tehlikesi bulunmazken, öğrencilere sınıf temizliği yaptırılması ve temizlik maddesi kimyasallara maruz kalmaları eğitime verilen önemi gözler önüne serdi.

İl Milli Eğitim’den açıklama

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü de konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İlimiz Sur ilçesindeki Şehit Üsteğmen Fehmi Taşkın Ortaokulu 6/B sınıfı öğrencileri, 28.03.2024 Perşembe günü (Bugün) 4. ders saatinde okul idaresinden izinsiz ve habersiz olarak okula temizlik malzemesi getirerek teneffüste sınıfı temizlemeye çalışmışlardır. Nöbetçi öğretmen olaya tanık olduğunda temizlik malzemelerini toplatmış, okul idaresine gerekli bilgilendirmede bulunmuştur.

Öğrencilerimiz yapılan sözde temizlik sırasında duvarlara ve birbirlerine deterjan sıktığından boğaz ağrısı, öksürük, karın ağrısı, mide bulantısı gibi zehirlenme belirtileri göstermeye başlayınca okula ambulans çağrılmış, 14 öğrencimiz hastanelere sevk edilmişlerdir. Hastanelerde ayakta yapılan tedavilerinin ardından öğrencilerimiz velileri kontrolünde taburcu edilmektedir. Ayrıca hiçbir öğrencilerimizin hayati tehlikesi bulunmamaktadır.”

Editör: Haber Merkezi