SUR AJANS- Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı kırsal Çirnik Mahallesi’nde AKP'li aile, oy kullanmaya giden DEM Partili sandık görevlisine saldırdı. Silahlı ve bıçaklı saldırıda, AKP'liler tarafından bir süredir sandığa gitmemesi konusunda tehdit edilen DEM Parti'nin sandık görevlisi Emin Çelik silahla vurulurken, çok sayıda kişi de yaralandı. Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Çelik yaşamını yitirdi. 5 çocuk babası Çelik’in cenazesi, otopsi için Adli Tıp Kurumu’na (ATK) kaldırıldı.

DEM Partili Eşbaşkanlardan Bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talebi DEM Partili Eşbaşkanlardan Bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talebi

 Silahlı saldırıdan sonra mahalle askerler tarafından giriş ve çıkışlara kapatıldı.

Gazetecilere saldırı

Olay yerine gitmek isteyen gazeteciler de silahlı saldırıya maruz kaldı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC), gazetecilere yönelik saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Ggc Saldiri Aciklamasi

Gazetecilerin can güvenliğini sağlayın!

GGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Ağaçlı kırsal mahallesinde muhtarlık seçimleri nedeniyle meydana gelen kavgayı takip etmek için bölgeye giden meslektaşlarımıza silahlı saldırı düzenlenmiştir.

Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı ekipleri, saldırı sonrası bölgeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada Anadolu Ajansı’nın aracına kurşun isabet etmiştir.

Arkadaşlarımızın kimi ambulansla, kimi kendi aracıyla, kimi de koşarak olay yerinden uzaklaşmış ve güvenli bir bölgeye geçmiştir. Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmede şu anda can güvenlikleriyle ilgili bir sorun olmadığını bildirmişlerdir.

Meslektaşlarımızın herhangi bir zarar görmemesi sevindirici olsa da bu vahim saldırı bizim için oldukça endişe verici ve korkutucudur. Zira, bölgede bulunan arkadaşlarımız çok sayıda yaralının bulunduğu köyde güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını, saldırganların da bu durumdan cesaret alarak kendilerine yöneldiğini belirtmiştir.

Meslektaşlarımızın şahsında basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hürriyetine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz. Olay yerinden uzaklaşmaya çalışan gazetecilere arkadan kurşun sıkacak kadar vahşileşen saldırganların bir önce yakalanarak, adalete teslim edilmesini bekliyoruz.

Bölgedeki mülki idare amirlerine, güvenlik güçlerine ve askeri personele, sahada çalışan gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması için acil çağrıda buluyoruz.”

Kaynak: MA