Valilik 12 Şubat’ta yaptığı duyuruda başvuruların 13-17 Şubat tarihleri arasında yapılacağını duyurmuştu. Yeni ilanda ise başvuru tarihi 14-18 Şubat olarak güncellendi.

Diyarbakır Valiliği’nin yeni ilanında başvuruya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğünce, Diyarbakır İl Müftülüğü ile Toplum Yararına Program Yönetmeliğinin Geçici 5. maddesine istinaden 20 katılımcı kontenjanı  için 01.03.2024 tarihinde başlayıp 30.08.2024 tarihinde sonlanacak şekilde   (6 ay) İl Müftülüğü ve bağlı birimlerde temizlik faaliyetlerini gerçekleştirmek maksadıyla TYP açılacaktır.

TYP’lere başvurular 14.02.2024 Çarşamba günü başlayıp, 18.02.2024 Pazar günü sona erecek şekilde 5 gün olacaktır.”

Merkez 4 ilçe için başvuru yapılacak

Başvuruların şekli ve yöntemine ilişkin olarak ise şu bilgiler paylaşıldı:

“Başvurular Kuruma gelmeden E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılacaktır.

Seçim Yöntemi: Liste Yöntemi

İlimize bağlı merkez ilçeler (Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir) nezdinde açılan ve 14.02.2024-18.02.2024 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’lere 18 yaş üstü vatandaşlarımız başvuru yapabilecek ve erkek başvuru sahipleri için 35 yaşını doldurma koşulu aranmayacaktır.

TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler katılımcı olarak seçilse dahi TYP’den yararlanamaz.

TYP Yönetmeliğinin 10. ve Geçici 2. Maddeleri uyarınca TYP’lerden 27.09.2017 tarihinden sonra azami 270 gün ve üstünde yararlananlar TYP’lere başvuramaz, katılımcı olarak seçilemez. Bu süreyi mevcut TYP’lerde tamamlayanların programla ilişikleri kesilir.

TYP’ye müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemi kişinin internet üzerinden sisteme kendi şifresiyle girmesi ile mümkün olacaktır.

TYP’lere; Adres Kayıt Sisteminde (AKS) aynı hanede oturan kişilerden başvuru şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilecek, daha önceki projelerde çalışan hanehalkı da dahil olmak üzere ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir.  Aynı haneden başvuru yapan kişilerin başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri gelirler toplamının asgari ücretin 1,5 katını aşması durumunda bu hanede oturanlardan hiçbiri TYP’ye katılamaz. (Hane halkının belgelenebilen aylık net geliri 25.503,18 TL’yi aşıyorsa, brüt geliri 30.003,75 TL’yi aşıyorsa)

Teşkil edilen listeler nihai liste olmayıp, yüklenici kurum olarak İl Müftülüğü ve İŞKUR tarafında gerekli inceleme ve kontrol işlemleri (Adres, SGK sigortalılık, emeklilik ve vergi mükellefiyeti sorguları, Gelir Tespiti, Katılımcı Geçmiş sorguları ve Kursiyer Geçmişleri sorguları) sonrasında listeler kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan program başlatılmayacaktır.”

Diyarbakır’da THY’nin iptal edilen uçak seferi Meclis gündeminde Diyarbakır’da THY’nin iptal edilen uçak seferi Meclis gündeminde

Listeler 27 Şubat’ta açıklanacak

TYP programından yararlandırılacakların listesine ilişkin tarihle ilgili de “Nihai Listelerin açıklanması için öngörülen tarih, 27 Şubat 2024’tür.” denildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz