Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır ve ilçelerinde gösterilecek belediye eşbaşkanları ve belediye meclisi adaylarının belirleneceği halk oylaması 14 Ocak’ta yapıldı.  Aday adaylarının yüzde 50 artı alamadıkları yerlerde seçimler ikinci tura kalırken Yenişehir ilçesinde teknik sebeplerden kaynaklı seçim iptal oldu. İptal edilen seçim için delegeler bugün yine sandık başına gitti.

14 aday adayı yarışıyor

Dicle Üniversitesi işçileri: Taşeron statüsünde çalıştırılıyoruz Dicle Üniversitesi işçileri: Taşeron statüsünde çalıştırılıyoruz

Halk oylamasının yapıldığı Kaplan Düğün Salonu, DEM Parti bayraklarıyla süslendi. Delegelerin ilgi gösterdiği seçimde, oy kullanımı için 10 sandık kuruldu. Seçime, 4’ü kadın, 10’u erkek olmak üzere 14 belediye eşbaşkan aday adayı katılırken, delegeler aynı zaman belediye meclis üyelikleri için aday seçiminde bulunacak.

Yüzde 50+1 oy alan aday adayı, belediye eşbaşkanlığı için aday olacak. Adaylar bu orana ulaşmadığı takdirde delegelerden en çok oy alan 2 kadın ve 2 erkek aday adayı bu defa ikinci turda bir kez daha seçime girecek.

Oy verme işlemi başladı

Divan seçimi ve saygı duruşunun ardından oy verme işlemi başladı. Oy kullanma işlemi gün boyunca devam edecek. Saat 17.00’da sandıkların kapanmasıyla oy sayım işlemlerine geçilecek.

Editör: Ali Abbas Yılmaz