(SUR AJANS) DEM Parti 2024 yerel seçimleri için adayları ön seçim yani halk oylaması ile belirleme kararı aldı. DEM Parti’nin bu kararı ise önceki genel seçimlerde tabandan alınan ‘milletvekili belirleme yöntemine’ ilişkin eleştiriler neden oldu. Bu kapsamda DEM Parti, 11 il ve bağlı birçok ilçede halk oylamasına gitti

Metin Kahraman, konser yasağına dava açacak Metin Kahraman, konser yasağına dava açacak

En çok delegenin oy kullanacağı illerin başında gelen Diyarbakır’da ise bugün ön seçim için sandık kuruldu. Yaklaşık 20 bin delegenin oy kullanacağı kentte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşlanlığı için 4’ü kadın 11’i erkek toplam toplam 15 aday adayı ve diğer 17 ilçede ise 63’ü kadın olmak üzere toplamda 224 aday adayı, aday olmak için yarıştı.

Sandıkların kurulduğu kentte Kayapınar, Silvan ve Bismil gibi delege sayısı yüksek ilçelerde ön seçim teknik aksaklıklardan dolayı iptal edildi. İptal edilen yerler için yarın bir kez daha sandık kurulacak.

Merkez ve merkeze bağlı diğer ilçelerin ezici çoğunluğunda ön seçimin ilk turu yüzde 50+1 sağlanmadığı gerekçesiyle ikinci tura kaldı. Bu yerler için de yarın sandık kurulacak.

İptal edilen yerlerden dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için diğer ilçelerden gelen sonuçlar 'ön seçim komisyonu' tarafından gizli tutuluyor. Yarın kurulacak sandıklardaki oy verme işlemi tamamlandıktan sonra büyükşehir için tablo netleşmiş olacak. 

Tüm bu gelişmeler yaşanırken halk oylamasına delege olarak oy kullanacak seçmenlerin sandığa küstüğü iddiaları öne sürüldü. Bu iddia için Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi öne sürülüyor.

Askıya çıkan delegasyon listesine göre Bağlar’da 4 bin kişinin oy kullanması bekleniyordu. Ancak bu sayı bin 232’de kaldı. Yani 2 bin 768 kişi oy kullanmadı.

İptal edilen yerler için DEM Parti tarafından ‘teknik aksaklık’ gerekçe olarak gösterildi. Edinilen bilgilere göre bugün Diyarbakır’da ön seçimde yaşanan tüm gelişmeler DEM Parti tarafından masaya yatırıldı ve genel merkez ile koordineli toplantılar gerçekleştirildi.

Yaşanan sürece dair ise DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü’nün açıklama yapıp yapmayacağı ise bilinmiyor.

Diyarbakır Büyükşehir için yarışan aday adayları ise şöyle: 

"Mir Hasan Beg, Cabbar Leygara, Doğan Hatun, Nimetullah Erdoğmuş. Garip Kandemir. Mahsuni Karaman. Berdan Acun, Ahmet Sormaz, Diyar Rûkendir Çetedir, Hamdullah Kaya, Abdulselam Çiçek, Yeter Erel Tuma. Serra Bucak, Gülşen Özer"

Editör: Arif Bulut