SUR AJANS- Geçen hafta “Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, muhalefetin tüm itirazlarına rağmen Meclis’ten geçerek, yasalaştı. Buna karşı Aile Sağlık Merkezi (ASM) çalışanları haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene dek 21 Şubat 2024 tarihinden itibaren “vergide adalet” talebiyle süresiz eylem başlattı.

Eylemlerin ikinci haftasında Diyarbakır Tabip Odası (DTO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şubesi, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Körhat ASM önünde açıklama yaptı.

Asm Diyarbakir

Açıklamada, "Aile hekimliği çalışanları vergide adalet istiyor" yazılı pankart açıldı. Açıklama metnini SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Nur Ulus okudu.

Vergilerin hak kaybı yaratmadan adaletli ve eşit olarak dağıtılması gerektiğini söyleyen Ulus, “Ancak ekonomik krizle birlikte ücretli çalışanların üzerindeki vergi yükü ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan dolaylı vergilerin oranı giderek artmış ve çalışanların üzerine eklenen yük dayanılmaz hale gelmiştir” dedi.

‘Mücadelemiz sürecek’

ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene dek, mücadelelerine davam edeceklerini belirten Ulus, “Sağlıkla ilgili bazı kanunlardaki değişiklikler tüm muhalefet kesimlerin itirazlarına rağmen Meclis’te kabul edildi. Bununla aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına yapılan destek ödemesinin ‘disiplin cezası’ alınması halinde kesintiye uğraması ile ilgili düzenleme yasallaşmış oldu. Geçmiş yıllarda Sağlık Bakanlığı döner sermaye ek ödeme verilmesi hakkında yönetmelik aleyhine açtığımız davalarda Danıştay disiplin cezası verilmesi halinde ek ödeme kesintisi yapılması ile ilgili maddeleri iptal etmiştir. İptal gerekçesi ise ‘bir fiile 2 ceza olmaz’ kuralıdır. Tüm itirazlarımıza rağmen bu yönetmelik maddeleri kanunlaştırılmıştır. Hukuksal ve demokratik mücadelemizin bu konuda da devam edeceğini bir kez daha ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması

Editör: Ali Abbas Yılmaz