6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Maraş'ın Pazarcık ile Elbistan merkezli depremlerin üzerinden 1 yıl geçti.

Mezarlik Ziyareti Yenikoy Diyarbakir

Resmi verilere göre depremden etkilenen 11 ilde 53 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi ve on binlerce kişi de yaralandı.

Mezarlik Ziyaretleri Anmalar

Bünyesinde 90'ı aşkın sivil toplum ve meslek örgütünü barındıran Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, 6 Şubat depreminin yıl dönümü nedeniyle kentte yaşamını yitiren 414 yurttaş için anma programı düzenlendi.

Mezarlik Ziyaretleri Amed

Depremin olduğu saat 04.17'de Diyar Galeria önünde mum yakan ve karanfil bırakan STK'ler, saat 14.00'da ise Diyarbakır yaşamını yitirenlerin defnedildiği Yeniköy Mezarlığı'nı ziyaret etti.

Mezarlıkta yapılan anmada Afet Yönetimi ve Dayanışma Derneği’nden (DMS) Şerefhan Aydın ve DEM Parti belediye eşbaşkan adayı Serra Bucak DMS adına konuştu.

Erzincan İliç’te siyanürün yeraltı sularına karışması tehlikesi Erzincan İliç’te siyanürün yeraltı sularına karışması tehlikesi

‘Melike yoldaşımız kadın özgürlük mücadelesinin en önde gelen isimlerindendi’

Depremde yaşamını yitiren Melike Alp şahsında yitip giden tüm canları andıklarını ifade eden Bucak, “Hepimizin acısı çok büyük bugün. Öfkemiz de çok büyük. Acı ve öfkenin bir arada yürüdüğü bir coğrafya burası maalesef. Öncelikle Amed’te yitirdiğimiz canlar şahsında 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Kadın yoldaşımız Melike Alp şahsında bu canlarımızı anmak istiyoruz. Melike yoldaşımız bu topraklarda bu coğrafyada kadın özgürlük mücadelesinin en önde gelen isimlerindendi. Kadın özgürlük mücadelesinin bir emekçisiydi. Burada onunla çalışmış pek çok arkadaşımız, yoldaşımız var. Onun şahsında Amed’te hayatını yitiren bütün canları anıyoruz. Onun bu felaket sonrası aramızdan ayrılışı çok üzücü. Ailesine sabırlar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mezarlik Ziyaret Yenikoy

Editör: Ali Abbas Yılmaz