Aralarında Eğitim Sen gibi 21 kurumdan oluşan 'Müfredata Hayır Platformu' bugün 81 ilde "Ayrıştırıcı, bilim karşıtı, çok dilliliği ve kültürü yok sayan müfredatı reddediyoruz" başlıklı basın açıklaması yaptı.

Rojava Parkı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan Diyarbakır’da Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eş Başkanı Saliha Zorlu, eğitim müfredatının demokratik, bilimsel, cinsiyet eşitlikçi ve anadilinde olması gerektiğini aktardı.

81 ilde yapılan ortak basın açıklamasını ise Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eş Başkanı Saliha Zorlu okudu. Zorlu yeni müfredatı kabul etmeyecekleri ve buna karşı mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Yeni müfredatın bilimsellikten uzak olduğunu, çok dillilik ve kültürlülüğün geri plana itildiğini söyledi ve müfredat değişikliklerinin öğrencileri itaatkâr bireyler olarak yetiştirmeyi amaçladığını ve bilim, tarih, felsefe ve sanat derslerinin sadeleştirildiğini belirtti.

Açıklamada konuşan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya ise, “Eğitimin tekçi bir anlayışı ile yeniden dizayn edilmek istendiğini görüyoruz ve daha fazlasını yapmak istiyorlar. Ülkeyi daha çok faşizme sürüklüyorlar. Yeni müfredat evrensellikten uzak. Müfredat yapılırken, öğretmenler, meslek örgütleri yok. Antidemokratik bu müfredatı reddediyoruz. Toplumun yeniden dizaynı söz konusudur. Bunların karşısında sesimizi örgütleyeceğiz. Çok dilli, çok kültürlü bir toplumumuz, müfredatın böyle yapılması için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yine açıklamada konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Merkez Yöneticisi Cafer Koluman, “ Zorunlu din dersine AİHM’den ihlal kararı verilmesine rağmen bugüne gelindi. Bu proje gericidir, hayır diyoruz” dedi.

Parkta bulunan bir kişi “Yaşasın şeriat” sloganını attı

Açıklamanın bitimine doğru parkta bulunan ve kimliği belirlenemeyen bir kişi “Yaşasın şeriat” sloganını attı. Polis tarafından kitleden uzaklaştıran kişiye kitle tepki gösterdi.

Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23'üncü gününde Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23'üncü gününde

Slogan atan kişinin gözaltına alınması için görevli polislerle konuşan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, “Bize parklarda saldırılırken siz seyirci mi kalacaksınız? Size görevinizi hatırlatıyoruz. Bu kişiyi neden gözaltına almıyorsunuz?” diye konuştu.

Açıklamada bulunan avukat Cafer Koluman ise slogan atan kişinin gözaltına alınması gerektiğini “Anayasa’ya göre şeriat istemek suçtur. Gözaltı yapılması lazım” dedi.

Editör: Haber Merkezi