SUR AJANS- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Şehriban Zuğurli hakkında “örgüt üyeliği” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamalarıyla açılan ve 23 Mart 2023 tarihinde görülen karar duruşmasında hapis cezası verilen dava dosyası istinaftan döndü. Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında iddia makamı Zuğurli’nin kayyım atamalarına karşı katıldığı basın açıklamalarını gerekçe göstererek “örgüt üyeliği” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından cezalandırılmasını istemişti. Mahkeme heyeti de Zuğurli hakkında “örgüte üye olduğu” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası ve “görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla da 18 ay 22 gün hapis cezası verdi.

75 Barodan Tahir Elçi açıklaması: Asla vazgeçmeyeceğiz 75 Barodan Tahir Elçi açıklaması: Asla vazgeçmeyeceğiz

İstinafın bozma kararı sonrası Zuğurli’nin yeniden yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmada Zuğurli ve avukatı Gulan Çağın Kaleli hazır bulundu. Zuğurli üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek beraatını talep etti. İddia makamı mütalaasında Zuğurli hakkında, “örgüt üyeliğinden” ceza istedi.

Avukat Gulan Çağın Kaleli, birleşen dosyalar ve ana dosya yönünden müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin suçlamaya konu edilemeyeceğini söyleyerek, “Gelen  ATK raporu ve polisin beyanlarına bakıldığında müvekkilin kendilerine dönük bir şiddet eyleminin olmadığı açıktır. İstinaf bozma kararından sonra yapılan güncel araştırmada da müvekkil aleyhine delil olmadığı da sabittir” dedi. Çağın Kaleli müvekkilinin beraatını istedi.

Mahkeme heyeti Zuğurli hakkında, “örgüt üyeliğinden” beraat kararı, “görevi yaptırmamak için direnme” suçundan 8 ay hapis cezası verirken hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Editör: Haber Merkezi