DEM Parti’nin Diyarbakır’ın merkez ilçesi Yenişehir ve Dicle ilçelerinde yapılan ön seçimlerin ilk turu iptal edildi.

Edinilen bilgilere göre, ilk turu yapılan önseçimlerde Yenişehir ve Dicle ilçelerinde seçim iptal edildi. Ön seçimin bu ilçelerde Cumartesi günü yeniden yapılması planlanıyor. Diğer 15 ilçenin ikinci tur seçimleri ise ileri bir tarihte yapılacak.

Seçim komiysonunun yarın iptal edilen 2 ilçe ile diğer ilçelerdeki ikinci tur seçimlerine ilişin açıklama yapması bekleniyor. 

Dicle ilçesinde 14 Ocak’ta yapılan ön seçimde 580 delege aday adaları için oy kullandı. 4’ü kadın ile 13 erkek olmak üzere 17 aday adayı belediye eşbaşkanlığı için yarıştı. Yoğun katılımın olduğu ilçede yapılan ön seçimlerde 151 oy alan Zülfiye Kısmir ile 150 oy alan Melek Çevik ve 155 oy alan Hacı Akengin ile 75 oy alan Ensari Yılmaz ikinci tur seçimlerine kalmıştı

Dicle

Dicle ilçesinde ilk tur sonuçları:

Abdulsamet Bilgin: 19

Abdurrahman Sert: 21

Ali Güneş: 3

Deniz Beler: 1

Ensari Yılmaz: 76

Eyyup Ayana: 5

Faruk Atasoy: 6

Hacı Akengin: 154

Hüseyin Levent: 1

Mehmet Zeynel Aktuz: 19

Mehmet Zülfü Dündar: 28

Ömer Özyılmaz: 12

Aysel Baran: 31

Melek Çermik: 150

Sakine Aktert: 21

Zülfiye Kişmir: 151

Yenişehir

Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’ Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’

Yenişehir ilçesinde yapılan ön seçimde ilçe eşbaşkanlığı için 4 kadın ve 12 erkek aday adayı yarıştı. Gün boyu yoğun katılımın olduğu seçimde toplamda 930 delege oy kullandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayları, meclis üyeliği ve il genel meclis üyeleri için oy kullanılan seçimde kadın eşbaşkan aday adaylarından Safiye Akdağ 371 ve Belgin Diken 281 oy ile ikinci tura kaldı. Erkek eşbaşkan aday adaylarından da 206 oy alan Aladdin Zuğurli ve 154 oy alan Mehmet Ergün ikinci tura kalmıştı.

Seçimleri iptal edilen ilçelerin Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkan adaylarının durumunu nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

DEM Parti’den yapılan açıklamada, “Yenişehir ve Dicle ilçelerimizde ayın 14'te yapılan halk oylaması 20 Ocak Cumartesi günü tekrarlanacaktır. İkinci tur seçimlerin tarihi ise daha sonra belirlenecektir” denildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz