Haber: Deniz Pişkin

21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla birçok kentte eylem ve etkinlikler düzenlendi. Yapılan eylem ile etkinliklerde Kürtçenin üzerindeki yasaklara dikkat çekildi ve Kürtçenin resmi dil olması, eğitim dili olması yönündeki talepler haykırıldı.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 16.17.58 (1)Diyarbakır’da, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) ve dil kültür kuruluşları ile birçok sivil toplum kuruluşu Kürtçe dili için yürüyüş düzenledi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il binası önünde toplanan kitle, üzerinde “Dilimiz onurumuzdur. Dilsiz bir yaşam olmaz. Yaşasın Kürtçe. Özgür bir dil, özgür bir yaşam. Kürtçe resmi dil olsun. Kürtçe eğitim dili olsun” yazılı pankartlarını taşıyarak yürüdü. 

Polisten açıklamaya anonslu müdahale: Aynı Anayasa'ya bağlıyız

Koşuyolu İnsan Hakları Anıtı önünde yürüyüşü sonlandıran kitle, burada da bir süre Kürtçe şarkılar söyleyerek, halaya durdu.

Burada yapılan açıklama polisin “Aynı Anayasa’ya bağlıyız” şeklindeki anonslu müdahalesine sahne oldu.

Açıklama Zazaki (Kurmançki) ile Kurmanci yapıldı. Kurmanci metni okuyan  MED-DER Yöneticisi Dilan Güvenç, şunları söyledi:

“Bugün Anadolu'da Süryanice, Lazca, Boşnakça, Hemşini, Çerkezce, Ermenice ve Rumence gibi diller yok olmanın eşiğindedir. Nesli tükenmekte olan dillerden biri de on milyonlarca Kürt'ün Kürtçe dilidir. İyi bilinmelidir ki Kürt dili insanlığın en eski ve en zengin dilidir. Kürt dili, Kürt milletinin varlığı, kimliği ve temel değeridir. Kürt dili Kürtlerin kalbidir, ruhudur, aklıdır. Kürt dili, Kürt milletinin birliğinin omurgasıdır. Kürt dili olmadan Kürtler ve Kurdistan olmaz. Kürtler, Kürtçe ve Kurdistan birdir ve birbirinden ayrılamaz. Biri olmadan diğeri olmaz. Kürt dilinin özgürlüğü aynı zamanda Kürtlerin ve Kurdistan'ın özgürlüğüdür. Kürt halkının bu 50 yıldaki özgürlük mücadelesi bu gerçeği ortaya koymuş ve Kürt dilinin korunması, canlandırılması ve geliştirilmesi konusunda hafızanın, farkındalığın, bilginin, mücadelenin ve çabaların artması sağlanmıştır.

‘Kürt dilinin zamanı geldi’

Ama iyi bilinmelidir ki Kürt dili ve Kürt dili mücadelesi biz Kürtler için stratejik bir konudur. Kürt dili İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça, Türkçe ve diğer tüm diller gibi temel haklara sahiptir. Bu dillerin hakları Kürtçeye ve diğer tüm dillere aittir. Bu gerçek, hiçbir şekilde tartışılamaz. Biz, milyonlarca Kürt ve tüm Kürt hareketleri, partileri, kurumları, Kürt dilinin her alanda özgürlüğünü istiyor ve bunun için mücadele ediyoruz. ‘Kürt dilinin zamanı geldi’ sloganıyla bu mücadeleyi sürdürülebilir, somut, yaratıcı, çok yönlü ve etkili bir şekilde her zamankinden daha yüksek, daha güçlü mücadele edeceğiz”

Açıklamada şu talepler sıralandı:

“Kürt dilinin resmi ve uluslararası bir statüsü olmalıdır; hem Kurdistan'ın tamamında, hem de Kürtlerin yaşadığı tüm devletlerde, hem de uluslararası alanda, uluslararası anayasa ve kanunlarla resmen kabul edilmesi, statülendirilmesi ve tanınması.

Kürtçe eğitim dili olmalı; ya da statü sahibi tüm dünya dilleri gibi Kürtçenin de anaokullarından üniversitelere kadar eğitimin her aşamasına dahil edilmesi, anaokullarından, anaokullarından üniversitelere kadar Kürtçe okullarının açılması gerektiği.

Türkiye, Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin 17, 29 ve 30. maddelerine getirilen kısıtlamaları kaldırmalı ve bu sözleşme kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Kürt Dil Enstitüsü resmi olarak Kürt halkının temsilcileri tarafından kurulmalı ve işletilmelidir.  Türkçe gibi diller için bütçeden, kadrodan, diğer bütün açılardan nasıl fırsatlar varsa, Kürtçe için de fırsatlar olması gerekir.

Kürtlere ait tüm köy, köy, mahalle, sokak, mahalle, belde, mahalle, kasaba, mahalle, kamp ve yaşam alanlarının isimleri Kürtçe olmalıdır. - Ayrıca tüm Kürt hareketleri, partileri, kurumları, daireleri ve çevreleri Kürtçeye yönelik strateji, politika ve faaliyetlerini somut bir şekilde belirlemeli, Kürtçeye ve statü, eğitim, özgürlük ve özgürlüklere bütçe, işçi ve gerekli tüm imkanları ayırmalı. Daima Kürt özgürlüğü için mücadele edin.

Tüm Kürt yazar, aydın, sanatçı ve akademisyenleri Kürt dilinin her alanda korunması ve geliştirilmesi için öncü düzeyde mücadele etmelidir.

Dedeoğulları davasında sanıklara indirimli cezalar Dedeoğulları davasında sanıklara indirimli cezalar

 Yaşasın Kürt dili. Kürt dilinin özgürlüğü ve özgürlüğü için her zaman ve her yerde mücadele edelim.”

Editör: Haber Merkezi