İnanç Yıldız/ÖZEL HABER

Diyarbakır’da MHP Sur İlçe Başkanı Şakir Erdin, 5 ay önce Sur muhtarlarına mahallelerindeki sorunlarını dinlemek ve çözmek için davet gönderdi. Erdin, daveti kabul eden bazı muhtarlar ile 31 Ekim 2023 tarihinde MHP ilçe binasında görüştü ve bu görüşmeyi fotoğraflarıyla birlikte aynı tarihte kişisel sosyal medya hesabından paylaştı. Erdin, aynı görüşmenin fotoğraflarını ise 7 Mart 2024 tarihinde bu kez de “AK Parti’ye tam destek sözü” notuyla yeniden paylaştı.

Sur Mhp Muhtarlar GorusmesiGörüşmeye giden muhtarlardan Cemal Yılmaz Mahalle Muhtarı Koçero Topdemir, 5 ay önceki görüşmenin yerel seçimlere sayılı günler kala “AK Parti’ye tam destek” şeklinde sunulmasına tepki gösterdi.

‘10 sefer aradım, cevap vermedi’

Görüşmeye mahallesindeki sorunların çözümü amacıyla gittiğini bildiren Topdemir, ancak MHP Sur İlçe Başkanı tarafından kullanıldıkları iddiasında bulunuyor.

Kocer0 Topdemir Muhtar

“Görüşmeye bazı arkadaşlar geldi, bazıları gelmedi. Ben gittim. Orada her muhtar gibi biz de mahallemizin sorunlarını dile getirdik. Ondan sonra ayrıldık. Bizle beraber fotoğraf çekti. Sonra Twitter'a da atmış. Bizim için düşünce, siyasi görüş ne olursa olsun biz mahallemiz için her siyasi partiye gideriz. Yeter ki mahallemize, halkımıza daha iyi hizmet edebilelim.

Ama MHP ilçe başkanı bundan birkaç hafta önce Sur mahalle muhtarlarının AKP'yi desteklediğini söylemiş, yalan söylüyor. 10 sefer aradım, cevap vermedi. Yardımcısını aradım, cevap vermedi. WhatsApp'tan mesaj attım. Bana dönüş yapmadı.

“Kimse muhtarları kullanmasın”

Hiç kimsenin bir muhtarı böyle kullanmaya hakkı yoktur. Külliyen yalan atmış. Karşıma çıksa cevabını vereceğim. Ayıptır ya, bir insan sana selam verirse, seni ziyarete gelirse, sen o insanın fotoğrafını alıp sonra konuşmasını nasıl kendine mal edersin. Kabul etmiyoruz, kınıyoruz onu.

Kimse muhtarların üzerinden rant sağlamasın, kullanmasın, yalan atarak ‘ben böyle çalışıyorum’ demesin.”

“Bilseydim gitmezdim”

7 Mart’ta yapılan ‘muhtarlarının AKP'yi desteklediği’ şeklindeki paylaşımdan sonra Erdin’in telefonlarına cevap vermediğini söyleyen Topdemir, “Hiç kimsenin bir muhtarı böyle kullanmaya hakkı yoktur” dedi ve görüşmede aktarılan sorunların havada kaldığını dile getirdi.

“Bizim söylediğimiz hiçbir sorunumuz çözülmedi. O da yalan çıktı. Gidip kaymakama söyleyecekmiş onu bende yapıyorum. Kaymakam beni de dinliyor, onu da dinliyor.  Bilseydim böyle şeyler var, gitmezdim”

Sur’daki sorunlar 7 yıldır çözülmüyor

2015’teki çatışmalardan dolayı Sur’un 6 mahallesinde ciddi yıkımların olduğunu ve inşa sürecinin tamamlanamadığını hatırlatan Topdemir, yetkililere aktarmalarına rağmen sorunların halen çözülmediğini dile getiriyor.

“İnşaat halinde olan tarihi evlerimiz var. O evlerin bir an önce bitirilip sahiplerine teslim edilmesini istiyoruz. Bir de bizim orada 3-4 tane bina var. O binaların yıkılmasını ya da onarılıp sahiplerine verilmesini istiyoruz. Bunu Valilikle, Kaymakamlıkla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile görüştük. 7 senedir aynı şekilde bu sorunları çözülmesini bekliyoruz”

Ne oldu?

MHP Sur İlçe Başkanı Şakir Erdin, davetini kabul eden bazı muhtarlar ile 31 Ekim 2023 tarihinde görüştü ve bu görüşmeyi fotoğraflarıyla birlikte aynı tarihte Bahçeli’yi de etiketleyerek şu ifadelerle paylaştı:

“Milliyetçi Hareket Partisi Sur İlçe Başkanı Sn. Şakir Erdin Diyarbakır Merkez Sur İlçe Muhtarlarıyla Bir Araya Gelerek Liderin Devlet Bey'in Talimatlarıyla Yerel Seçimlerle Alakalı İstişarelerde Bulundu.”

Kobanê Davası’nda karar duruşması ertelendi Kobanê Davası’nda karar duruşması ertelendi

Erdin, 7 Mart 2024 tarihinde ise 31 Ekim’deki görüşmenin fotoğraflarını alarak yeni bir görüşme gibi sunarak paylaştı. Topdemir’in tepkisine neden olan bu paylaşımda, Erdin Sur’daki muhtarların yerel seçimlerde AKP’ye tam destek verdiğini ileri sürüyor.

“Milliyetçi Hareket Partisi Sur İlçe Başkanlığı, Sur Muhtarları ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi, Toplantıda, yerel seçimlerle ilgili stratejiler ve çalışma planları ele alındı. Sur Muhtarları ve vatandaşlar, AK Parti'ye tam destek sözü verdi.”

Editör: Haber Merkezi