SUR AJANS- Diyarbakır Newrozu’nda çok sayıda isim konuk olarak yer alırken, sahnenin yanı başında kurulan protokolde yer alan isimler arasında DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, DEM milletvekilleri DEM milletvekilleri Ayşegül Doğan, Sezai Temelli, Gülistan Kılıç Koçyiğit, DEM Parti MYK üyesi Ebru Günay,  TJA temsilcileri, EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Kürt siyasetçi Leyla Zana vardı. 

2015 yılında milletvekili seçildikten sonra yemini kabul edilmediği için siyasete ara veren Leyla Zana, Newroz Alanı’na DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile birlikte geldi.Leyla zana’ın kiras û fistan giydiği görülürken, Tuncer Bakırhan ise şal û şapik giydi. Zana ile Bakırhan, protokolde Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile yan yana oturdu.

Diyarbakır Büyükşehir’den ücretsiz otobüs tahsisine ilişkin açıklama Diyarbakır Büyükşehir’den ücretsiz otobüs tahsisine ilişkin açıklama

Görkemli Diyarbakır Newrozu'nda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar'ın konuşmasının ardından sanatçı Faraj Alipour sahne aldı. Alipour ve ekibinin performansı büyük beğeni topladı. Alanı dolduran kitle dakikalarca çalınan ezgiler eşliğinde halay çekti. Protokolde yer alan siyasetçiler, kutlamada sahne alan isimlerin seslendirdiği şarkılar eşliğinde kol kol girip halay çekti.

Newroz alanında yüzbinlerce yurttaş yer alırken, alana gelişler ise halen sürüyor. Kontrol noktalarında biriken binlerce kişi alana girmeye çabası içerisinde.

Editör: Haber Merkezi