SUR AJANS- Diyarbakır'da içerisinde 110 Sivil Toplum Örgütünün yer aldığı Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Newroz resepsiyonu düzenledi.

Newroz Mesaj Resarpsiyon

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu tarafından 2024 Newroz’unun resepsiyonu Sur ilçesinde bir mekanda yapıldı. Respsiyona birçok kurum, siyasi parti temsilcisi ve Amed Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bileşenleri katıldı.

Açıklamanın Kürtçesini Tabipler odası başkanı Elif Turan, Türkçesini Diyarbakır Baro başkanı Nahit Eren, Zazacasını ise DTSO Başkanı Mehmet Kaya okudu.

Diyarbakır Büyükşehir eşbaşanları “Türk Bayrağı kaldırıldı” haberlerini yalanladı Diyarbakır Büyükşehir eşbaşanları “Türk Bayrağı kaldırıldı” haberlerini yalanladı

Diyarbakir Newroz Resepsiyon

‘Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü için yükselen sese kulak verin’

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Newroz resepsiyonunda yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Baharın gelişini müjdeleyen Newroz, aynı zamanda zalim Dehak’ın zulmüne karşı başkaldıran Demirci Kawa’nın yaktığı ateş ile Mezopotamya halklarına özgürlüğü müjdelediği günün tarihidir. Kürtler bulundukları her yerden 21 Mart’ı, o ilk günün heyecanıyla karşılamakta ve büyük bir coşkuyla da kutlamaktadır. Ancak son yıllarda olduğu gibi bu Newroz’u da başta yaşadığımız bölgede olmak üzere Dünyanın farklı yerlerinde bütün yıkıcılığı ile devam eden savaşların ve mazlum halklar üzerindeki baskı ve zulmün acımasız boyutlarda varlığını sürdürdüğü koşullarda karşılıyoruz.

Kürtler her Newroz’u yeni bir zamanın başlangıcı olarak görmekte ve gelişine de büyük umutlar bağlamaktadır. Kürdistan’da Newroz, uzun yıllar boyunca yasaklar, kan ve gözyaşları ile anıldı. O zor ve yakıcı süreçlere rağmen 2013 Newroz’u, Kürt meselesinin barışçıl çözümü açısından tüm ülke halklarında büyük bir umut ve heyecan yaratmıştı. Tam da Newroz ruhuna uygun başlayan süreç toplumsal beklentinin aksine akamete uğramış, başta bunduğumuz mekanın yer aldığı Sur olmak üzere bir çok yerleşim yerinde yeni ve daha ağır bir çatışmalı sürecin içerisine girilmişti. Ülkede yeniden ölüm, gözyaşı, yıkım ve zorunlu göçleri konuşulmaya başlanmıştır.

Bütün bu yaşananlara rağmen savaşa, çatışmaya ve şiddete hayır demeye ve barışta ısrarcı olmaya devam etmeliyiz. Yaşadığımız bunca acıdan sonra konuşmamız gereken yegâne şey barış olmalıdır. Yakın zamanda Diyarbakır’da bir araya gelen yüzlerce sivil toplum, meslek ve iş örgütü yeniden barışı ve çözümü konuşmak gerektiğini çok güçlü şekilde gündemine almıştır. Yeni bir çözüm iradesinin oluşumu için herkese çağrıda bulunulmuş ve önümüzdeki süreçte bu amaçla girişimlerde bulunulacağı kamuoyuyla paylaşmıştır. Newroz vesilesiyle bir kez daha çatışmanın ve şiddetin çözüm olmadığını, Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü için toplumdan yükselen sese kulak verilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

Bu tarihi alanda geçmişte olduğu gibi bugünde bütün farklılıklarımız ve renklerimizle Newroz’un bizlerde karşılık bulduğu ve yarattığı umut duygularıyla bir aradayız. Bu anlamlı birlikteliği korumaktan ve devam ettirmekten asla vazgeçmeyeceğiz.  Bu vesileyle başta tüm Kürdistanlıların ve bu güzel bayramı benimseyip kutlayan tüm halkların Newroz bayramını kutluyoruz.”

Editör: Haber Merkezi