SUR AJANS- Diyarbakır’ın da içinde olduğu 32 il için oy verme işlemi saat 07.00 itibariyle başlarken, sandıklar 16.00'da kapanacak.

Türkiye genelinde bugün yapılan 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Diyarbakır'da 1 milyon 160 bin 320 yurttaş oy kullanacak. Diyarbakır’da yerel seçimler için 7'si seyyar olmak üzere 3 bin 975 sandık kuruldu.

Overme Diyarbakir

Mardin kayyımı AKP'li vekillerin uçak biletlerini ödemiş Mardin kayyımı AKP'li vekillerin uçak biletlerini ödemiş

61 milyon 441 bin 882 kişi oy kullanacak

Yerel seçimler için 34 siyasi partiden adayların yanı sıra bağımsız adaylar da yarışacak. Ülke genelinde 206 binden fazla sandık kuruldu. 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullanacağı seçimlerde seçmenler tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacak.  32 ilde oy verme, saat 07.00'de başlayıp 16.00'da sona erecek. Bu illerin dışında kalan diğer yerlerde oy verme saatleri 08.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Oy Verme Islemi Diyarbakir

Oy verme işlemlerinin bir saat erken başlayıp erken tamamlanacağı (07.00-16.00) iller şu şekilde;

-ADIYAMAN

-AĞRI

-ARTVİN

-BİNGÖL

-BİTLİS

-DİYARBAKIR

-ELAZIĞ

-ERZİNCAN

-ERZURUM

-GAZİANTEP

-GİRESUN

-GÜMÜŞHANE

-HAKKARİ

-KARS

-MALATYA

-KAHRAMANMARAŞ

-MARDİN

-MUŞ

-ORDU

-RİZE

-SİİRT

-SİVAS

-TRABZON

-TUNCELİ

-ŞANLIURFA

-VAN

-BAYBURT

-BATMAN

-ŞIRNAK

-ARDAHAN

-IĞDIR

-KİLİS

Yerel seçimde; 30 büyükşehir, 51 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı/eşbaşkanları ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek. İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği seçimleri de yapılacak.

Oy pusulaları hakkında

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Antep, Hatay, İstanbul, İzmir, Maraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Urfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı/eşbaşkanları", "belediye başkanı/eşbaşkanları", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı/eşbaşkanları", "belediye meclisi üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek.

Büyükşehir belediye başkanlığına/eşbaşkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına/eşbaşkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Editör: Haber Merkezi