SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları ve İlçe Belediye Eşbaşkanları mazbatalarını almak için Diyarbakır İl Seçim Kurulu’na geldi. DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü İl Seçim Kurulu önünde açıklama yaptı.

DEM Parti Diyarbakır İl Eş Başkanı Abbas Şahin İl Seçim Kurulu önünde açıklama yaptı.

YSK önünde bir açıklama da DEM Parti İl Eş Başkanı Abbas Şahin’den geldi. Şahin, Van Eş Başkanı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının alınmasını kınadı. Şahin, mazbatanın seçimlerde ikinci çıkan AKP Van Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas’a verilmesinin “halkın iradesinin ipotek altına alınması” olarak değerlendirdi.

DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Serra Bucak: “İtiraz süreçleri tamamlandıktan sonra zılgıtlarla, halaylarla mazbatalarımızı alacağız. Halkımızla birlikte belediyemize gidip kutlama yapacağız” dedi.

Diyarbakır Mİlletvekili Serhat Eren, seçilen eşbaşkanlar yürümek istedi. Polis izin vermedi. Yer yer polis ile kitle arasında arbede yaşandı.

Belediyeye geçtikten sonra halk ile beraber kutlama yapacaklarını söyleyen Bucak, “YSK Diyarbakır Eş Başkanı’nın mazbatasını vermedi” haberinin doğru olmadığına dikkat çekti.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren de 31 Mart Yerel Yönetimler Seçimi’nde tüm baskılara rağmen Kürtlerin iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyduğunun altını çizdi. Siyasal olarak kendileri ile baş edemeyenlerin yargıyı kullanarak siyasi ve hukuki darbe yaptığını belirten Eren, Kürtlerin kendi haklarından asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Milletvekiline darp

Basın açıklamasından sonra Van’da yaşananları protesto etmek isteyen partililere polis müdahale etti. Çıkan arbedede Milletvekili Serhat Eren de darp edildi.

Oturma eylemi

Kobanê Davası’nda karar duruşması ertelendi Kobanê Davası’nda karar duruşması ertelendi

DEM Partililer YSK önündeki açıklamanın ardından Kayapınar'da bulunan Rojava Parkı'na geçerek oturma eylemi başlattı

Editör: Haber Merkezi