SUR AJANS- Türkiye genelinde 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullanacağı seçimler için Diyarbakır'da da3 bin 975 sandık kuruldu. Diyarbakır’da 1 milyon 160 bin 320 yurttaş için oy verme işlemi saat 07.00 itibariyle başlarken, 32 ilde sandıklar 16.00'da kapanacak.

Secim Diyarbakir Sandiklar

Diyarbakır’daki seçim süreci sabahın erken saatlerinde başlarken, Diyarbakır’da toplu oy satın alma sözleşmesi ortaya çıktı.

İddiaya göre, Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde AKP ilçe başkanı ile muhtar adayları arasında oy sözleşmesi yapıldı. 3 mahalle muhtarı AKP Çınar ilçe adayı ile 1200 oy karşılığında sözleşme imzaladı.

Halıören, Görece ve Düğrük mahalle muhtarları ile AKP Çınar ilçe adayı arasında imzalanan sözleşmede 2 milyon TL rakam telaffuz edildi.

Diyarbakır Barosu'na bağlı avukatlar olayın geçtiği yere gidip, söz konusu sözleşmeye dair gözlem yapacak.

Öte yandan kimi yurttaşlar 3 pusula hakkında tam bilgi sahibi olmadığı için tek pusulayı zarfa koyup, çıktığı belirtiliyor.

Dbp Baskan

Diyarbakır’da siyasiler de oylarını kullanmaya başladı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır Diyarbakır Bağlar'da oyunu kullandı. Uçar ve Bayındır, oy kullandıktan sonra kısa açıklamalar yaparak “Sandıklarımıza sahip çıkalım” çağrısında bulundu.

Diyarbakır’da eşbaşkan adayları oyunu kullandı

Diyarbakir Serra Dogan

Diyarbakır’da DEM Parti Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun oylarını kullandı.

Diyarbakır’da saat 07:00’da başlayan oy verme işlemi devam ediyor. Diyarbakır’da kurulan 3 bin 968 sandıkta yurttaşlar oy kullanıyor. Yurttaşların yanı sıra seçimlerde Diyarbakır’da yerel yönetimler için aday olan isimler de oy kullanıyor.

Diyarbakır’da DEM Parti’den Büyükşehir Belediyesi için aday olan Serra Bucak ile Doğan Hatun da oylarını kullanmak için sandık başına gitti.

Mevlana Halit Ortaokulu’nda oyunu kullanan Doğan Hatun, “Bu oy umuyorum ki Diyarbakır halkı için barışa ve huzura vesile olur” dedi.

Serra Bucak Secim Aciklama Cagri

‘Amed halkı burada oylarına sahip çıkıyor’

Oy kullandıktan sonra açıklama yapan DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkan adayı Serra Bucak, halkı oy kullanmaya ve sandıklara sahip çıkmaya çağırdı.

Bucak konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tarihi bir seçim kampanyası yürüttüklerini ifade den Bucak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Kürt halkının, Amed-Diyarbakır halkının iradesinin sandığa yansıyacağı ve bu iradenin demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe, adalete ve bu coğrafyada, Ortadoğu’da, Kürdistan’da, Diyarbakır’da barışa vesile olacağı; Türk annelerinin, Kürt annelerinin bir daha gözyaşı dökmeyeceği Kürt halkının ve Türk halkının birlikte eşit, özgür, adil yaşayacağı, Kürt sorununun demokratik yolarla çözüleceği bir seçim olmasını istiyoruz. Bu sebeple ön seçimlerden şimdiye kadar ne zaman mikrofon uzatıldıysa her bir eş başkanımıza ve parti yöneticilerimize bunu ifade ettik. Bu sadece bir yerel seçim değildir. Bu Türkiye’nin demokrasi seçimidir. Kürt halkının bir defa da yeniden Türk halkına, dostlarına, bu ülkenin iktidarına vereceği bir cevaptır. Beraber özgür yarınları inşa edebilmek için biz Diyarbakır/Amed Büyükşehir Belediyesi olarak ve ilçe belediyelerimizi (17) bugün kazanacağımıza inanıyoruz. Hep birlikte ele ele vereceğiz. Amed halkı için yerinden demokratik inşayı muhakkak başaracağız. Önümüzdeki 5 yıl hep birlikte çoğulcu, katılımcı bir anlayışla kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz. Özgür inşa edeceğiz. Kimliğimizle, kültürümüzle birlikte inşa edeceğiz. Bunun için hazırız. Yolumuz açık. Halkımızın iradesi burada. Lütfen herkes, Amed halkı saat 16:00’a kadar sandıklara gitsin, oylarına sahip çıksın. Sistemin yürütmüş olduğu tüm oyunları, hileleri bozalım. Amed halkı burada oylarına sahip çıkıyor.”

Diyarbakir Sur Silahli Saldiri Secim

Diyarbakır Sur’da 1 can kaybı, 11 yaralı

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Pınardüzü kırsal mahallesinde oy verme işlemleri esnasında silahlı saldırıya uğrayan DEM Partili sandık görevlisi öldürüldü, 2'si ağır 12 kişi yaralandı.  Ağır yaralı 5 çocuk babası Çelik yaşamını yitirdi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı kırsal Pınardüzü Mahallesi’nde AKP'li aile, oy kullanmaya giden DEM Partili aileye saldırdı. Silahlı ve bıçaklı saldırıda, AKP'liler tarafından bir süredir sandığa gitmemesi konusunda tehdit edilen DEM Parti'nin sandık görevlisi Emin Çelik silahla vurulurken, 2'si ağır 12 kişi de yaralandı. Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Çelik yaşamını yitirdi. 5 çocuk babası Çelik’in cenazesi, otopsi için Adli Tıp Kurumu’na (ATK) kaldırıldı.

 Silahlı saldırıdan sonra mahalle askerler tarafından giriş ve çıkışlara kapatıldı.

Olay yerine gitmek isteyen gazeteciler de silahlı saldırıya maruz kaldı.

Valilikten açıklama

Valilikten yapılan açıklamada, "İlimiz Merkez Sur İlçesi Aşağıdıre Mahallesinde iki grup arasında muhtarlık seçim süreci ile ilgili olarak meydana gelen silahlı kavga olayı neticesinde 12 kişi yaralanmış ve yaralılar Diyarbakır'daki hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Yaralı kişilerden E.Ç. kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. Mahallede geniş çaplı güvenlik tedbiri alınmış olup, Olay bölgesinde Kayapınar İlçe Jandarma Komutanlığından 70 personel, 1’i helikopter ile olmak üzere JÖH Tabur Komutanlığından 3 Tim (37 Personel), Diyarbakır’a takviye olarak görevlendirilen Bingöl Jandarma Komando Tabur Komutanlığından 4 Jandarma Komando Timi (58 Personel) müdahale için takviye gönderilmiştir. Mahalli idare seçimlerinin ilimizde huzur ortamı içerisinde gerçekleştirilebilmesi için güvenlik güçlerimizin büyük bir gayret gösterdiği bu süreçte başta muhtar adayları olmak üzere sahada faaliyet gösteren bütün tarafların hassasiyetle hareket etmeleri büyük önem arz etmektedir" denildi.

Diyarbakır Barosu'ndan sağduyu çağrısı

Diyarbakır Barosu'nda seçim için oluşturulan Koordinasyon Merkezi'nde gelişmeleri takip eden Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir, sağduyu çağrısında bulundu.

Ekran Resmi 2024 03 31 13.34.10

Önceki Genel Seçimlerde 300 avukatla sahada olan Diyarbakır Barosu ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), bugün yapılan yerel seçimler kapsamında da 160 avukatla sahada adil bir seçim süreci mesai harcıyor.

Diyarbakır Barosu’nun Adli Yardım Binası’nda kurulan Seçim Koordinasyon Merkezi’nde mesai harcayan avukatlar, gelen ihbarları değerlendiriyor ve sahada olan meslektaşlarına müdahale etmeleri için bilgi aktarıyor.

Koordinasyon merkezinde bulunan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir, Sur Ajans’a konuştu.

‘17 ilçede seçim sürecini takip ediyoruz’

Sahte bilet basıldı, Amedspor uyardı Sahte bilet basıldı, Amedspor uyardı

17 ilçede 160 avukat ile sahada oldukları bilgisini aktaran Özdemir, “Diyarbakır kent merkezi ile birlikte toplam 17 ilçede, görevlendirdiğimiz 160 avukatla birlikte yaşanabilecek usulsüzlüklerin önüne geçmek adına hukuki süreçleri takip ediyoruz. Yurttaşların demokratik, adil ve herhangi bir tesir ile baskı altında kalmaksızın oy kullanmaları için gerekli çalışmaları yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sağduyu çağrısı

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Pınardüzü Mahallesi’nde silahlı saldırıda ölen 5 çocuk babası Emin Çelik’in ailesine başsağlığı dileklerinde bulunan Özdemir, yaşanan duruma dair şu ifadeleri kullandı.

“Bir yurttaşımızın yaşamını yitirmesini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Öncelikle yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Seçim sürecinde yaşanan bu tarz hadiselerin önüne geçmek adına tüm yurttaşlarımızı sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.

Bugün yaşanan bir seçim süreci. Seçim sürecinde her bir yurttaşımızın özgür iradesiyle oy kullanmasının sağlanması gerekiyor.

Bizler de burada yurttaşların adil ve eşit bir ortamda oylarını kullanabilmeleri için gerekli çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz”

Olası bir usulsüzlük anında ne yapılmalı?

Seçim günün öncesi oluşturdukları koordinasyon merkezinin numarasını kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatan Özdemir, seçim günü olası hukuksuzluklara dair yurttaşlara kendilerine ulaşması için çağrıda bulundu.

“Yaşanabilecek usulsüzlükler karşısında oy kullanacak yurttaşlarımız, Diyarbakır Barosu’nun sosyal medya hesabında belirtilen telefon numarasını arayıp bizlere bilgi verebilir. Bizler de avukat arkadaşlarımıza iletilen sorunu aktaracağımızı bilmelerini istiyoruz”

Dem Parti Abbas Sahin

DEM Parti Diyarbakır Eşbaşkanı Şahin: Kayyımcı sisteme karşı bir oy bile bizim için çok önemli

Taşımalı seçmenlerle bölgedeki yurttaşların iradesinin gasp edilmeye çalışıldığını ifade eden DEM Parti Diyarbakır Eşbaşkanı Abbas Şahin, “Bütün halkımızı kendi iradesine sahip çıkmak için oy kullanmaya davet ediyoruz” dedi.

DEM Parti Diyarbakır Eşbaşkanı Abbas Şahin, taşımalı seçmenlerle halkın iradesinin gasp edilmeye çalışıldığını belirtirken, seçmenleri oy kullanmaya ve sandıkları korumaya çağırdı.

Sur Ajans’a konuşan DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin; “Taşımalı oy sistemi ile bu halkın iradesini gasp etmeye çalışan kayyımcı sisteme karşı bir oy bile bizim için çok önemlidir. Bütün halkımızı kendi iradesine sahip çıkmak için oy kullanmaya davet ediyoruz. Kullandıkları oylara sahip çıkmak için de sandık etrafında bulunmaları bizim için çok çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi