BMGK, İran'ın saldırısını bugün masaya yatırıyor BMGK, İran'ın saldırısını bugün masaya yatırıyor

SUR AJANS- İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” şiarıyla Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi.

Eylemin 785’inci haftasında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bağlar Belediye Eşbaşkan adayları Leyla Ayaz ve Siraç Çelik, DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da kayıp yakınlarına destek verdi. Eylemde kayıpların fotoğraflarının yer aldığı pankart açıldı. Kayıp yakınları, gözaltında kaybettirilen ve faille meçhul cinayetlerde yitirdikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

Bu haftaki eylemde 28 Şubat 1994’te gözaltına alındıktan sonra kendisinden haber alınamayan Mehmet İnan’ın akıbeti soruldu.

İnan’ın hikâyesini İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Ömer Saman okudu. İnan’ın ailesinin Siirt il sınırına yakın bir köyde yaşadığını dile getiren Saman, “İnşaat işçisi olan Mehmet İnan evli ve 7 çocuk babasıdır. Mehmet İnan, 28 Şubat 1994 tarihinde kaybedilmeden önce iki ay ara ile iki kez gözaltına alınıp, serbest bırakılır” dedi.

‘Tüm girişimler sonuçsuz kalır’

İnan’ın 28 Şubat günü, ailesi ile köyde hayvanlarını otlattıkları sırada ihtiyaçlarını tedarik etmek üzere Siirt’e gittiğini belirten Saman, “Akşam evine dönmeyince ailesi kaygılanmaya başlar. Oğullarını arayan aileye Mehmet İnan’ın silahlı kişilerce zorla bir arabaya bindirilerek, kaçırıldığı bilgisi verilir. Baba Ali İnan, ertesi günün sabahında Siirt Cumhuriyet Savcılığına, Valiliğe ve Tugay Komutanlığına yazılı başvuruda bulunur. Ancak bir sonuç alamaz. İnan’ın kayboluşundan yaklaşık 4-5 ay sonra, polisler baba Ali İnan’ı Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne götürür. Orada kendisine bazı fotoğraflar gösterilir. Fotoğraftakilerin hiç biri babaya tanıdık gelmez. Polisler babayı geç bir saatte eve bırakır. Ailenin tüm hukuki girişimlerine rağmen Mehmet İnan’dan o tarihten itibaren haber alınamaz” diye belirtti.

Kayip Yakinlari

Açıklama yapılan oturma eylemi ardından sona erdi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz