Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Yenidam (Beytülbeyan) ve Tahtabeş (Text) ile çevre köylerin kullandığı karayolu uzun zamandır kullanılamaz halde. Yolları yapılmayan yurttaşlar tepkili.

Asfaltlamanın yapılmadığı topraklı yolda her adımdan sonra derin çukurlar oluşmuş durumda. 

Bozuk yolun bulunduğu bölgede bir ilkokul ile ortaokul bulunuyor. Öğrencilerinin yüzde 60'ının Yenidam ile Tahtabeş köylerinden geldiği Kamışlı 'İlk-Ortaokulu'nda 250 öğrenci eğitim görüyor.

Kayyım yönetiminin hizmetten yoksun bıraktığı bölgedeki yurttaşlar, uzun zamandır görmezden gelinen bozuk yol nedeniyle tepkili. Öyle ki Yenidam ile Tahtabeş köyündeki yurttaşlar, "Bu yol yapılmadığı takdirde çocuklarımızı okula göndermiyeceğiz" diyor. 

Tepki amacıyla çocuklarını okula göndermeme kararı alan köylüler, 9 Şubat 2024 tarihinde ise kayyım yönetimindeki Kulp Belediyesi'ne giderek bozuk yolun yapımı için talepte bulundu ve bu taleplerini de dilekçe ile kayıt altına alarak yetkililere iletti. 

Diyarbakır Stadyumunda Amedspor Iğdır FK maçı başladı Diyarbakır Stadyumunda Amedspor Iğdır FK maçı başladı

Aradan geçen süreye rağmen yapılmayan yol nedeniyle Kamışlı 'İlk-Ortaokulu'nda 15-20 olan sınıf mevcudu şu sıralar 5'e düşmüş. 

İşte tepkilere neden olan yolun görüntüleri bir sürücünün kamerasıyla böyle kaydedildi.

Hızlandırdığımız videoya yerel seçimlere kısa bir süre kala kayyım yönetimini savunan ve partisi için oy isteyen AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun çok konuşulan açıklamaları eklendi.

Editör: Arif Bulut