14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel seçim çalışmaları kapsamında CHP Diyarbakır 1’nci sıra milletvekili adayı M. Sezgin Tanrıkulu'nun Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı. Açılışa, CHP’nin listesinde seçime giren DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi’nin adayları, il başkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Programda ilk sözü alan CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, “Millet İttifakı olarak, kayyumlara son vereceğiz. Barışı ve huzuru getireceğiz. Bugün burada bulunan bu kalabalık, 14 Mayıs’ın sonucunu gösteriyor” dedi.

Atik’in ardın birer konuşma da CHP’nin listesinden seçime giren DEVA Partili Ali İhsan Merdanoğlu, Saadet Partili Abdurrahman Ergin yaptı. Millet İttifakı olarak Diyarbakır’da listede bulunan Merdanoğlu ile Ergin, kendi ittifaklarının Türkiye’deki sorunları kapsayıcı bir bakış açısıyla çözeceklerini dile getirdi.

Kendisi adına açılan Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Tanrıkulu ise 14 Mayıs sonrasını işaret ederek “Gitiğim yerlerde anlatıyorlar. Kayyum Diyarbakır’ı talan etmiş. 14 Mayıs’tan sonra kayyumları göndereceğiz ve söz veriyorum hesabını soracağız. Geleceğe bırakacağımız ne kaldı? Türkiye’nin barışı kaldı. Geleceğe ancak Türkiye'nin barışını bırakabiliriz. Bunu da Diyarbakır’dan yapabiliriz. Bunun için çok emek verdik. Türkiye'nin barışını Diyarbakır'dan inşa edeceğiz” dedi.

Diyarbakır halkından 14 Mayıs için destek isten Tanrıkulu, isim vermeden kendisine “Diyarbakır’dan aday ol, kazan sonra gel konuş” diyen AK Partililere şöyle seslendi, “Diyarbakır’dan aday olmak beni heyecanlandırdı. Benim kimliğim Diyarbakır'dır. Türkiye'nin her yerinde sizlerin bana verdiği cesaretle hareket ettim. Bu güne kadar kimseyi mahcup etmedim. Siz de beni Diyarbakır'da mahcup etmeyin. Bana hep 'git memleketinde aday ol dediler' işte aday oldum. Gelin meydan burada.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz