Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve sivil toplum örgütleri, Diyarbakır merkezli 21 kentte yürütülen operasyonda aralarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve sivil toplum örgütü temsilcisinin gözaltına alınmasını Yenişehir ilçesi Ofis Semti’nde bulunan Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yapıldı.

Sanat Sokağı’nda bulunan Yeşil Sol Pati (YSP) seçim burusunda yapılmak istenen basın açıklaması polis engeliyle karşılaştı. Polisler Sanat Sokağı’nın içindeki YSP’lileri çembere aldı. Çembere alınan halk, “Biz burada seçim büromuza gidiyoruz. Neden önümüzü kesiyorsunuz” ifadeleriyle tepki gösterirken, ablukaya alınan kitle arasında 3 kişi gözaltına alındı.

Yapılan müzakereler sonrası çemberdeki kitle basın açıklamasının yapılacağı yere gitti. Ancak basın açıklamasının bitiminde aynı çember tablosu tekrar etti. YSP’liler açıklamanın bitiminden yaklaşık yarım saat sonra HDP ve YSP İl Binasına ulaşabildi.

Açıklamada ilk sözü alan HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Güne yine bir siyasi operasyonla başladık. Söze karşı söz istiyoruz siyasi iktidardan. Kurduğumuz cümlelere karşı, yürüttüğümüz siyasete karşı siyaset üretemeyen iktidar, yapabildiği tek şeyi yapıyor. Avukatları, siyasetçileri, gazetecileri, sanatçıları ve sivil toplum temsilcilerini gözaltına alıyor. Bununla siyaset yapabileceğini düşünüyor. Bunu protesto ediyoruz ve bunu asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

Açıklamayı yapan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ise gözaltıları kabul etmeyeceklerini belirterek, 21 ilde gerçekleştirilen gözlatıların seçim çalışmalarına engel olamaması gerektiğine dikkat çekerek, “YSP için sahada çalışan tüm halkımız moralini yüksek tutsun. Bu gözaltılar seçim çalışmasında motivasyonunuzu kırmasın. Buradayız ve birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Akın sözlerini şöyle sürdürdü, “Tarihi seçimle karşı karşıya kaldığımız bu ortamda her türlü baskıya direnerek buradan halkımıza sözümüzü ulaştırmaya çalışıyoruz.

Buradan iktidara sesleniyoruz. Yaptığınız bir seçim kumpasıdır. Bizim karşımızda seçim kampanyanızı gözaltılarla yapıyorsunuz. İktidarın artık sözü bitmiş. Burada bir basın açıklaması yapacağız ama her türlü engelle karşı karşıya kalıyoruz. Ancak asla bir adım geri durmayacağız. Bugün yaptıklarını 14 Mayıstan sonra yapamayacaksınız.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz