Sandıkların kapanmasından sonra yapılan oy sayımı YSK’nin yasak kararının kaldırmasıyla birlikte Diyarbakır’ın yerel seçim sonuçları da gelmeye başladı.

Açılan yüzde 10’luk sandıklardan gelen ilk verilere göre DEM Parti yüzde 66,99, AKP ise yüzde 18 oranında oy aldığı görülüyor.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Mardin, Diyarbakır, Van, Hakkari, Ağrı, Bitlis, Siirt, Batman, Dersim, Iğdır ve Muş merkezde ilk verilere göre birinci parti.

DEM Parti, Diyarbakır büyükşehir ve 15 ilçede yarışı önde götürüyor.

Diyarbakır’da oy sayım işlemleri sürüyor.  Halkları Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) birçok merkezde büyük bir farkla önde.

Diyarbakır Büyükşehir’den ücretsiz otobüs tahsisine ilişkin açıklama Diyarbakır Büyükşehir’den ücretsiz otobüs tahsisine ilişkin açıklama

DEM Parti, büyükşehir ve 15 ilçede seçimleri önde götürüyor. Çermik ve Çüngüş ilçelerinde seçim DEM Parti ile AKP arasında başa baş gidiyor.

Diyarbakir Kutlama Secim

Diyarbakır Büyükşehir’de DEM Parti eşbaşkan adayı Serra Bucak yüzde 64’ün üzerinde bir oy oranı ile seçimi önde götürürken, AKP adayı Halis Bilden ise yüzde 16 ile yarışı oldukça geriden takip ediyor.

Kutlamalar Secim

Diyarbakır sokaklarında yurttaşlar seçim zaferini kutluyor.  Yoğun bir şekilde havai fişek gösterisi ile sokaklarda kutlama yapılıyor. 

Diyarbakır seçim sonuçları netleşti

Diyarbakır yerel seçim sonuçları belli oldu. DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 13 ilçe belediyesi kazanırken, AKP ise 4 kırsal ilçede belediye kazandı.

Diyarbakır’da kesin olmayan sonuçlara göre, DEM Parti Büyükşehir Belediyesini kazandı. DEM Partinin büyükşehir eşbaşkan adayı Serra Bucak yüzde 64,07 oy alarak seçimi kazandı. AKP’nin büyükşehir adayı Halis Bilden ise yüzde 16.85’te kaldı.

DEM Parti Diyarbakır’ın 4 merkez ilçesini de kazandı. DEM Parti, Bağlar, Yenişehir, Sur ve Kayapınar’da seçimi kazandı. AKP ise Çermik, Çüngüş, Eğil ve Hazro’daki belediye başkanlıklarını aldı.

DEM Parti’nin aldığı belediyeler

Sur: Adnan Örhan-yüzde 63,60

Bağlar: Siraç Çelik-yüzde 71,83

Yenişehir: Safiye Akdağ-yüzde 62,51

Kayapınar: Gülşen Sincar-yüzde 68,86

Ergani: Şiyar Güldiken-yüzde 56,62

Dicle: Hacı Akengin-yüzde 48,53

Çınar: Semra Akyüz-yüzde 49,21

Hani: Besile Narin-yüzde 38,85

Lice: Dilek Diyar Özer-yüzde 86,08

Kulp: Fatma Ay-yüzde 55,95

Silvan: Sevim Biçici-yüzde 70,60

Bismil: Mizgin Ekin-yüzde 67,99

Kocaköy: Mehmet Işık-yüzde 72,22

AKP’nin kazandığı belediyeler

Çüngüş: Ali Suat Meşe-yüzde 45,43

Çermik: Şeyhmus Karamehmetoğlu-yüzde 25,66

Eğil: Fırat Seydaoğlu-yüzde 38,11

Hazro: Fuat Mehmetoğlu-yüzde 50,18

DEM Parti adayının kaybedilen ilçelerde aldığı oylar

Çüngüş: Habip Demirkol-yüzde 4,21

Çermik: Berat Can-yüzde 22,35

Eğil: Mehmet Zülküf Polat-yüzde 36,31

Hazro: Erhan Güven-yüzde 45,62

Editör: Haber Merkezi