Türkiye önceki gün 13’üncü Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçim için sandık başına gitti. YSK’nin bugün açıkladığı son resmi verilere göre Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan yüzde 49,42, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,95 ve Ata İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın yüzde 5,2 oranında oy aldığını aldı.

Altı partinin yan yana gelmesiyle oluşturulan Millet İttifakı’ın Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakkari’de yüzde 78.0, Diyarbakır’da yüzde 72,28, Şırnak yüzde 86.8 ve Dersim’de yüzde 80.26 oranında oy aldı.

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olarak ilk kez bölgede 3 milyon 751 bin 943 oy aldı. Bu tablo Kılıçdaroğlu’na HDP yani Yeşil Sol Parti’nin verdiği desteğin cevabı olarak yorumlanırken, Kılıçdaroğlu’nun sayısal olarak en çok oy aldığı bölge ili ise 651 bin 773 oyla Diyarbakır oldu.

Seçim sabahı mikrofonu uzattığımız Diyarbakırlılar, seçimde ortaya çıkan tabloyu yorumladı.

Seçimden çıkan tablodan memnun olmadıklarını dile getiren Kürt seçmen, “Biz üzerimize düşeni yaptık ama ‘Batı’ üzerine düşeni yapmadı” derken, bazı seçmenler ise sayım sonucuna şüphe ile bakıyor.

Umudu ikinci tura bırakan seçmenler, Kılıçdaroğlu’una desteğini yineledi. Ancak 28 Mayıs’ta yapılacak seçimlere dair atılması gereken hamlelerde Kürt seçmenin göz önünde bulundurularak ittifak genişletme ve ya değişikliği hamlesinin yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Seçimden hemen Diyarbakır’da mikrofonu uzattığımız yurttaşlar seçime dair yorumunu şöyle yaptı: (Video)

Editör: Ali Abbas Yılmaz