Türkiye’deki toplam saç boya ihracatının yüzde 44’ünü karşılayan Lila Kozmetik, şimdi de dünyanın ‘en büyük’ saç boyası fabrikasını Diyarbakır’da inşa etmek için çalışmalarına başladı. Lila Kozmetik’in sahibi Mehmet Cansız, kendilerini bu hamleye sevk eden durumun, önceki yıl yaşadıkları yıkıcı yangın olayındaki dayanışma ruhunun olduğunu söyledi.

2003 yılında Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 3 personel ile kozmetik alanına giriş yapan Lila Kozmetik, şuan 21 bin metrekarelik alanda ve 600 personelle faaliyetlerini sürdürüyor.

Başladığı günden bu yana toplumsal alandaki sorunlara da kayıtsız kalmayan Lila Kozmetik, bu yönüyle olumlu halktan olumlu geri dönütler aldı.

Merkez Bankası'nın 2023 zararı Merkez Bankası'nın 2023 zararı

Yeni Foto (7)

Bugün gazetecilerle bir araya gelen Lila Kozmetik’in sahibi Mehmet Cansız, 3 kişi ile başladıkları yolculuklarını anlatırken, “3 kişi ile başladık ve şimdi 600 kişiyi istihdam ediyoruz. Tabi ilk başladığımız 3 kişi ile halen burada işlerine devam ediyor. Bir yandan iş yaparken diğer yandan da toplumsal sorunlara kayıtsız kalmamaya çalıştık. Lila Kozmetik Diyarbakır’ın bir markası” diyor ve konuşmasının satır aralarında iş insanların topluma karşı sorumluklarının bulunduğunu aktarıyor.

“Mehmet-Esra Cansız Vakfı ile toplum ile dayanışma sağlıyoruz. Şuan bin 30 üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Yetim çocukların bulunduğu 200 aileye sürekli maddi destek sağlıyoruz. Bunun yanında toplumsal fayda sağlayan projelere sponsor olduk.”

Lila Kozmetik fabrikası 2022 yılında çıkan bir yangın nedeniyle kapasitesinin 3’te 1’i zarar gördü. Maddi olarak büyük zarara neden olan yangından sonra Cansız, toplumdan büyük destek ve dayanışma gördüğünü söylüyor.

Gördükleri dayanışmadan etkilendiğini belirten Cansız, "Aslında yangından sonra gördüğümüz dayanışma bizi bu kente karşı istihdama yöneltti. İnsanlarımıza istihdam sağlamak istiyoruz. OSB'nin 3’üncü etabında 100 bin metre karelik bir arsa aldık. Buraya dünyanın en büyük saç boya fabrikasını kuracağız" diyor.

Yeni Foto (9)

Türkiye'nin saç boyası ihracatını yüzde 44'ünü tek başına gerçekleştiren Diyarbakır'ın Kozmetik Firması Lila Kozmetik sahibi Cansız’ın masaya yatırdıkları ve çalışmalarına başladıkları projenin, dünyanın en büyük saç boyası fabrikası olduğunu ifade etti.

Editör: Arif Bulut