Diyarbakır’ın tarihi Sur İlçesindeki, resmi kurumların Yenişehir ilçesine nakledilmesi, ilçede yaşayan yurttaşların tepkisine yol açtı.

sur-melikahmet-diyarbakir

Sur Kaymakamlığı’na bağlı, Sur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı kurumlar Sur Halk Eğitim Merkezi, Sur Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM), Sur Tarım Müdürlüğü, Sur Gençlik Ve Spor Müdürlüğü ve Sur Tapu Müdürlüğü ile Sur SGK İlçe Müdürlüğü gibi kurumlar, ilçeden taşınarak, Yenişehir ilçesinin muhtelif yerlerinde hizmet vermeye başladı.

22.03.2008 tarih ve 5747 Sayılı Kanun ile ilçe statüsüne kavuşan Sur, tarihi yapıları, ibadethaneleri, turizm potansiyeli açısından öne çıkarken, ilçedeki resmi kurumların taşınması yurttaşların tepkisini çekiyor.

Yüz bini aşkın nüfusu, kent ticaretinin önemli bir merkezi ve tarım potansiyeli açısından Diyarbakır’ın ilçeleri arasında önemli bir yere sahip ilçesinde, Sur Kaymakamlığına bağlı olan birçok resmi kurum, Yenişehir ilçesinin muhtelif semtlerine nakledildi.

Sur Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı kurumlar Sur Halk Eğitim Merkezi, Sur Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM), Sur Tarım Müdürlüğü, Sur Gençlik Ve Spor Müdürlüğü, Sur Tapu Müdürlüğü ve Sur  SGK İlçe Müdürlüğü gibi kurumların, ilçe dışında hizmet vermeleri ilçede yaşayan yurttaşların tepkisini çekti.

Gazeteci Ertaş'ın hakkında açılan davanın duruşması ertelendi Gazeteci Ertaş'ın hakkında açılan davanın duruşması ertelendi

İlçede yaşayan yurttaşların resmi işlemleri için farklı bir ilçeye gitmek zorunda kalmaları ulaşım açısından ek bir külfet ve zaman israfı olacağı gibi, dar gelirli yurttaşların geçim sıkıntısına da ek yükler getiriyor. Söz konusu uygulamadan dolayı mağduriyet yaşayan yurttaşlar, yetkililere seslenerek yapılan yanlıştan dönülmesi çağrısı yapıyor.

Editör: Haber Merkezi