Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası sosyal medya hesabından Diyarbakır’daki raylı sistem projesi için bakanlıktan gönderilen ödenekleri paylaştı. DTSO’dan yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın Yatırım Programı kapsamında Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından; 2017-2023 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Dağkapı – Hastane Hafif Raylı Sistem hattı için ayrılan ödenekler…”

Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor

Ek 1

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), dün Oda organları ve üyeleriyle bir araya gelerek, bir yıllık faaliyetlerini değerlendirmişti.

Ek 2

Toplantıda konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kayyum yönetimlerinin kentteki raylı sistem projesi için bakanlıktan gönderilen ödeneklerin kullanılmadan geri gönderildiğini belirtmişti.

Ek 3

 Kaya, “Diyarbakır’ın ihtiyaç duyduğu projelerden biri hafif raylı sistemdir. 2017 yılından beridir hafif raylı sistemle ilgili bakanlıktan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ödenek geliyor. Yani kayyumdan sonra her yıl ödenek geliyor. En son 2023 yılında 642 milyon lira ödenek geldi. Fakat bu gelen ödeneklerin hiçbiri proje bile yapılmadan maalesef geri gitti. Yani bu kenti öncelemezseniz, bu kentin seçtiği bu kentin insanı bu kenti yönetmezse tabii ki bu tip büyük projelere sadece bürokratlara bırakırsanız bu durum ortaya çıkar. Yani Ankara ödenek göndermesine rağmen Diyarbakır bunu kullanmayı beceremedi” ifadelerini kullanmıştı.

Kayyım’dan açıklama

Öte yandan kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de konuya ilişkin açıklama yaptı. Söz konusu durumun “asılsız” olduğunu ileri süren kayyım, "Bazı basın yayın organlarında Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya'nın açıklamalarına dayanılarak verilen haberlerde; Ulaştırma Bakanlığı'nın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Hafifi Raylı Sistem için para gönderdiği, gönderilen ödeneğin kullanılmayarak geri gönderildiği veya başka amaçla kullanıldığı bilgisi asılsız ve gerçek dışıdır" açıklamasında bulundu.

Ek 4

Editör: Ali Abbas Yılmaz